zamieścił: mailman
Waldemar Konik przygotował artykuł opisujący w jaki sposób odczytać amigowe dyskietki na współczesnym komputerze pod systemem Ubuntu Linux za pomocą interfejsu DrawBridge oraz klasycznej stacji dysków z PC. Zapraszamy do lektury.
zamieścił: mailman
Firma Hyperion Entertainment udostępniła trzecią aktualizację dla systemu AmigaOS 3.2. Wśród wprowadzonych najważniejszych zmian (oprócz dużej liczby poprawek) wymieniono:
  • aktualizacje i usprawnienia w obrębie klas ReAction
  • wzbogacenie narzędzia TextEditor o możliwość definiowania własnych menu z makrami
  • usunięcie rezerwacji 12 kB pamięci Chip
  • nowy Kickstart ROM 3.2.3
  • aktualizacje narzędzi DiskDoctor oraz HDToolbox.

Aktualizacja jest darmowa dla zarejestrowanych użytkowników i dostępna do pobrania ze strony firmy Hyperion Entertainment.
zamieścił: mailman
Cameron Armstrong przygotował nową wersję programu wykorzystującego technologię chatbota ChatGPT. W tej wersji autor skoncentrował się na usprawnieniach w ramach instalacji programu, obsłudze lokalizacji (dostępna wersja z językiem polskim) oraz obsłudze schowka. Bezpośredni odnośnik do archiwum zawierającego wersje dla systemów AmigaOS 3.1, AmigaOS 4.1 oraz MorphOS dostępny jest tutaj.
zamieścił: mailman
Edwin Van Den Oosterkamp, autor publikacji Classic AmigaOS Programming: An introduction oraz Bare-Metal Amiga Programming: For OCS, ECS and AGA, przygotował trzecią część cyklu zatytułowaną Classic AmigaOS Programming: The Network. Książka skupia się na obsłudze sieci w pisanych dla AmigaOS programach.
zamieścił: mailman, nadesłał: deadwood
Dostępna jest do pobrania nowa wersja 32-bitowego systemu bazowego x86 AROS. Wersja ta zawiera ostatnie trzy lata rozwoju systemu AROS i przenosi 32-bitowe jądro na ten sam poziom, co nadchodzące wydanie 64-bitowe. Nowe jądro zapewnia ulepszone wsparcie dla nowszego sprzętu z obsługą ACPI, uzupełnione o ulepszenia sterowników dysków i sieci, a także aktualizacje podstawowych bibliotek systemowych i ponad 60 poprawek błędów w programach i bibliotekach. Dodatkową pracę włożono w stabilizację sterowników dla środowiska wirtualnego (VirtualBox, VMware i QEMU), dzięki czemu można wypróbować system w wirtualizacji przed zakupem właściwego sprzętu.

Pakiety do pobrania oraz pełna lista zmian są dostępne są repozytorium na GitHub. Dodatkowo dla osób które posiadają już instalację poprzedniej wersji system AROS (20220318-1) na GitHub dostępny jest pakiet aktualizujący. Przypominamy również o liście rekomendowanego sprzętu dostępnej na WikiBooks.
zamieścił: mailman
K&A PlusDostępny jest 27. numer magazynu Komoda & Amiga Plus. Z amigowej treści w numerze znalazły się między innymi recenzje gier "Fast Food 2", "Tale Of Evil", "Yoomp! Amiga", "Ami Robbo 2", "Star Dust Wars". Ponadto artykuły "Amiga na przełomie wieków", "Transfer danych Amiga-Macintosh", artykuł dotyczący magazynu "Amiga Rulez". Dostępna jest wersja papierowa oraz cyfrowa (wersja polska i angielska) wraz z kompilacją "K&A Games CD#2".
 głosów: 21  tagi: K&A Plus, magazyn drukowany
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
SDLBeWorld przygotował port biblioteki SDL3 dla systemu MorphOS. Autor nie ograniczył się wyłącznie do bezpośredniego przeniesienia biblioteki, lecz dodał elementy związane z systemem, takie jak obsługa dźwięku przez AHI, obsługa OpenGL czy lokalizacja.
zamieścił: Jazzcat
Zapraszamy do wysłuchania dwóch ciekawych wywiadów ze scenowcami.

Biter rozmawia z Plexą/Flying Cows, koderem m.in. dema Hunt for Red Kret z 1992 oraz współorganizatorem imprez Polish Autumn '93 i Polish Summer '96. Jest sporo wspominek, zabawne anegdoty z dawnych lat, pojawia się też odważne pytanie o pewien żelkowaty wektor... Wywiad składa się z czterech części: 1, 2, 3, 4.

Natomiast SampleMind z grupy amigowych entuzjastów Amigatronics z Hiszpanii przeprowadził rozmowę z najsłynniejszych obecnie muzykiem na amiscenie czyli Hoffmanem. Dowiecie się jak przygotowuje sample do Protrackera, jakie są jego ulubione wspólczesne dema, od czego zaczynał przygodę ze sceną i wielu innych rzeczy.

Polecamy!
zamieścił: mailman, nadesłał: recedent
Amiga NGPo długiej przerwie pojawił się kolejny numer magazynu "Amiga NG". W numerze znajdziemy między innymi:
  • Sprzęt: Sam460 LE, A1222 Plus, Talos i Blackbird, notebook PPC, THEA500Mini, A600GS i 1200 NG
  • System i programy: Szkółki rysowania fraktali i krzywych rozetowych przy pomocy Hollywood
  • Gry: Los Malditos, Fallout 2
Pismo nabyć można tutaj (na chwilę obecną - jedynie w formacie PDF).
zamieścił: alt_, nadesłał: Wronek
Logo BitBoat Bit Boat to nowe wydarzenie dla miłośników gier wideo i retrokomputerów. Nie idzie w mainstream, skupia się na grach dawnych oraz niezależnych. W tytuły "z tamtych lat" będzie można grać na klasycznym sprzęcie podpiętym pod kineskopowe telewizory - na ekspozycji znajdą się m.in. NES, SNES, Nintendo 64, Commodore 64, Atari 2600 oraz na różnej maści Amigach :) Gry niezależne zaprezentują łódzkie studia, m.in. DVD Unicorns i Project MOX. Dodatkowo udostępnione zostanie kilka stanowisk ze współczesnymi grami na Commodore 64. To nie będzie typowa wystawa muzealna z tabliczkami “nie dotykaj”, tu wszystkiego będzie można dotknąć i pomacać.

W ramach wydarzenia odbędą się spotkania z legendarnymi twórcami gier - m.in. z Jussim Koskelą (autorem Deluxe Ski Jumping) oraz Jonem Hare (Sensible Software), a także turnieje kultowych tytułów (m.in. Super Mario Bros grane na czas do góry nogami i Quake III Arena). Szczegółowy program na stronie wydarzenia - bitboat.pl

Dodatkowo, w sobotę w klubie Przechowalnia odbędzie się koncert Katoda oraz Jona Hare - twórcy m.in. Sensible Soccer.

Wydarzenie odbędzie się w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w dniach 12 i 13 kwietnia 2025 roku. Wstęp w cenie biletu do CKiN.
zamieścił: mailman
Speed HasteSzilard Biro przygotował dla AmigaOS 3 port gry "Speed Haste" (albo "Circuit Racer"). Są to wyścigi 3D różnej maści pojazdów. Można toczyć rozgrywkę zarówno w trybie mistrzostw kolejno po wszystkich ośmiu torach, jak również w trybie pojedynczych wyścigów na dowolnie wybranych torze. Sterowanie w grze odbywa się przy wykorzystaniu klawiatury, joysticka lub pada od CD32. Do działania wymagany jest procesor 68040 z FPU lub 68060 z FPU, Kickstart 3.0, chipset AGA lub karta graficzna, 4 MB pamięci Fast oraz AHI 4.18. Niezbędne są również pliki z wersji MS-DOS. Archiwum z plikami wykonywalnymi do pobrania z Aminetu.
zamieścił: mailman
AmiBlitz3Została wydana nowa wersja AmiBlitz, czyli kompletnego środowiska deweloperskiego, które pozwala tworzyć własne programy w języku BlitzBasic. W dużej mierze autor skupił się w niej na poprawie stabilności działania oraz usunięciu wielu błędów w różnych komponentach pakietu. Wersja dla AmigaOS 3 dostępna jest do pobrania z GitHub.
zamieścił: mailman
Pjusk"Pjusk" to nowa gra logiczna autorstwa zooperdana, w której zadaniem gracza jest przejść 24 etapy labiryntu. W każdym z nich drogę do wyjścia blokują strażnicy. Korzystając z dostępnych zasobów w postaci liczby punktów życia, mieczy oraz tarcz należy ich eliminować we właściwej kolejności. Gra została stworzona przy pomocy silnika Scorpion. Do działania wymaga Amigi z 1 MB pamięci. Dostępna jest za darmo w postaci pliku ADF, gotowej do uruchomienia z twardego dysku w postaci do wypakowania z archiwum LhA oraz w wersji WHDLoad.
zamieścił: mailman
RoguecraftGra "Roguecraft" - turowa labiryntówka podobna do "Hero Quest" czy "Legacy of Sorasil" z proceduralnie generowanymi etapami - otrzymała aktualizację. Wersja 1.5 wprowadza tabelę najlepszych wyników, które są zapisywane, zoptymalizowano procedury odpowiedzialne za pojawianie się nowego ekranu, podkręcono nieco trudność ostatniego bossa, usunięto utratę tury w wyniku użycia umiejętności teleportacji, usprawniono działanie zdolności oraz eliksiru teleportacji w zakresie przeniesienia do losowego miejsca, poprawiono zachowanie potworów przy wejściu w pułapkę, wprowadzono drobne ozdobniki graficzne i ulepszenia w animacji postaci, ekranie tytułowym, wyglądzie ścian, czcionki. Aktualizacja dostępna jest na stronie gry w serwisie Itch.io.
zamieścił: mailman
Amikit XAmiKit otrzymał nową aktualizację w wersjach dla Windowsa, Linuksa, Raspberry Pi i PiStorm. Szczegółowy wykaz wprowadzonych zmian zamieszczono tutaj.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Uruchomienie Firebird ... (236) »
Jump! (Amiga Yoomp) (2029) »
Kolejne NOWE DEMO NA A... (721) »
Zapowiedzi nowych gier... (6263) »
Serwer Commodornia na ... (9) 
Nie działające klawisz... (7) 
w Ami świecie bez zmia... (32) »
ShapeShifter + 060 (43) »
Przerzucenie danych na... (17) 
Stacja 5.25 i Amiga (26) 
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Warp 1260 po montażu

dodane przez: Jacques

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem