zamieścił: mailman
Dzięki zaangażowaniu członków grupy Polish Amiga Floppy Preservation Group, w dziale Rodzynki znalazły się dwie pozycje wydane w latach 90. przez firmę KaDe. Pierwszy z nich, Matematyka - działania, to program edukacyjny do nauki podstaw liczenia. Z kolei drugi to materiał szkoleniowy oraz zestaw testów z egzaminu na Prawo Jazdy (zgodnie z zasadami obowiązującymi w tamtym okresie).

Podziękowania dla wydawcy i autorów produkcji za ich udostępnienie w celach niekomercyjnych.
zamieścił: mailman
Firma AirSoft Softwair przygotowała aktualizację wtyczki do programu Hollywood, dzięki której możliwe jest odtwarzanie plików dźwiękowych w formacie SID. W wersji 2.0 nastąpiła całkowita zmiana głównego "silnika" odpowiedzialnego za obsługę formatu - z TinySID na cRSID. Emulacja jest przez to dokładniejsza i zapewnia obsługę Real SID. Wtyczka dostępna w wersjach dla AmigaOS 3, AmigaOS 4, MorphOS, WarpOS, AROS (x86), Linux (PowerPC, ARM, x86, x64), Mac OS X (PowerPC, ARM, x86, x64), Android, iOS oraz Windows (x86, x64) i wymaga Hollywood 10.
zamieścił: mailman
Jacek Piszczek przygotował aktualizację programu do obsługi poczty elektronicznej Iris. W porównaniu do wersji 1.33, o której jako ostatniej informowaliśmy, autor wyeliminował kilka błędów związanych ze sprawdzaniem istnienia nowej wersji oraz edycji wiadomości w folderze lokalnym. Dodatkowo została zwiększona długość pola określającego filtrowanie wiadomości. Ponadto logowanie do kont GMail, Yahoo oraz Outlook odbywa się w samym programie, bez potrzeby uruchamiania przeglądarki Wayfarer. Zaktualizowano również WebKit oraz powiązane z nim biblioteki. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie programu.
zamieścił: mailman
Dostępny jest do nabycia siedemnasty numer dwumiesięcznika ZZap! Amiga. Wewnątrz znaleźć można recenzje gier "Ami H.E.R.O.", "Moon Patrol 500", "Glubble", "Tony - Montezuma's Gold", "Spheroid", "Desert Strike" (gra otrzymała wyróżnienie w postaci pieczątki Sizzlera), "Karate Champ", przegląd konwersji gier Arcade ("Galaga", "Flying Shark", "Out Run"), historia gry "Operation Thunderbolt". Ponadto recenzja albumu zespołu Fast Loaders "Amiga Rocks", recenzja książki "Amiga Duel", wspomnienia Tima Wrighta dotyczące gry "Shadow of the Beast 2", scenowe wspomnienia Judge Drokka na temat treści artykułów, na które składały się magazyny scenowe. Dodatkowo stałe rubryki, czyli kolekcje scenowych grafik, obrazków z oryginalnych pudełek z gier, czy, krótki przegląd nowości ("Grind", "The Cthulu Project"). W numerze znalazła się również kolejna część artykułu dotyczącego silnika Scorpion. Magazyn składa się z 60. kolorowych stron i dostępny w cenie 4,99 funta (+ VAT). Osoby wspierające magazyn za pomocą platformy Patronite już mogą czytać numer osiemnasty, który zadebiutuje w ogólnej sprzedaży za około 2 miesiące.
zamieścił: mailman
DrawerGenie to program z kategorii Commodity, który pozwala dodać zestaw ikon dla "szuflad" Workbencha, nieznacznie imitując możliwości DOpusa. Można w ten sposób otrzymać funkcje sortowania plików, przełączania trybów widoku, pakowania/odpakowywania archiwów, kopiowania. Operacje wykonywane są asynchronicznie, mogą zostać przerwane oraz dostępny jest podczas ich trwania pasek postępu. W najnowszej wersji oznaczonej numerem 0.7 autor, poza usunięciem kilku błędów, dodał remapowanie palety, obsługę ikon stworzonych przez użytkownika, obsługę XAD, przezroczystości dla ikon, częściową obsługę dla ikon AISS. Program wymaga AmigaOS 3.5 lub nowszej wersji. Został napisany w AmiBlitzu.
zamieścił: mailman
Firma Airsoft Softwair przygotowała poprawkową wersję wtyczki do programu Hollywood o nazwie RapaGUI. Jedyną w niej zmianą jest usunięcie błędu, który występował wyłącznie w wersji dla AmigaOS 3 i AmigaOS 4. Dla przypomnienia, wtyczka stanowi zestaw narzędzi do tworzenia natywnych GUI dla swoich programów tworzonych w Hollywood. Amigowe GUI tworzone jest na bazie MUI (zalecana wersja 4.0).
zamieścił: mailman
Amiga ForeverFirma Cloanto przygotowała aktualizację pakietu Amiga Forever. Szczegółowy opis wprowadzonych zmian został zamieszczony na stronie projektu. Aktualizacja dostępna jest za darmo dla zarejestrowanych użytkowników dziesiątej edycji pakietu.
zamieścił: mailman
Dr. Dangerous"Dr. Dangerous: Secrets of the Temple of Xol'Tan" to nowa gra z gatunku platformówek. Kierujemy postacią Victora Dangerous - naukowca i odkrywcę, który postanawia zbadać tajemnice ruin świątyni Xol'Tan. Emituje ona dziwną energię i chodzą słuchy o dziwnych stworzeniach ją zamieszkujących. Podczas nocnej burzy, systemy bazy badawczej umiejscowionej w świątyni uruchomiły procedury bezpieczeństwa i zamknęły wszystkie miejsca dostępu do jej wnętrza, niestety z doktorem uwięzionym w środku. Aby się wydostać, należy odnaleźć wszystkie, rozrzucone po co najmniej 20 etapach, baterie zasilające, które pozwolą zrestartować systemy bazy. Gra powstała przy wykorzystaniu silnika Scorpion. Jest darmowa, ale można wesprzeć autora dowolną kwotą, aby docenić jego pracę. Do działania wymaga co najmniej 1 MB pamięci i chipsetu ECS. Dostępna jest również osobna wersja przygotowana do uruchomienia na TheA500Mini.
zamieścił: mailman, nadesłał: radzik
Krzysztof Radzikowski oraz Piana zapraszają na nowy, powakacyjny "live" AmiWigilii. W programie będą pierwszy raz gadające głowy, które pogadają o ciepłych dniach oraz o wrażeniach Piany z RetroSfery. Audycja w serwisie YouTube rozpocznie się 19 września 2024 o godzinie 19:00.
zamieścił: mailman
Joachim Froholt zamieścił na portalu Spillhistorie wywiad przeprowadzony z Jimem Sachsem - twórcą grafiki do gier "Defender of the Crown", "Ports of Call" czy "Centurion".
zamieścił: mailman
Amikit XAmiKit, pakiet amigowych programów i gier otrzymał nową aktualizację. Szczegółowy wykaz zmian wprowadzonych w wersji dla Windowsa, Linuksa, MacOS, jak również osobnych kompilacjach dla Raspberry Pi i PiStorm zamieszczono tutaj.
zamieścił: mailman, nadesłał: BULI
CarmageddonPrzy okazji prac nad portem silnika Dethrace dla systemu MorphOS, BSzili stworzył wersję dla systemu WarpOS. Dzięki niej możemy zagrać w grę Carmageddon wraz z dodatkiem Splatpack (obsługiwane są również dema Carmageddon, Splatpack i Splatpack Christmas) na Amidze wyposażonej w kartę procesorową PPC oraz kartę graficzną (nie jest wymagana sprzętowa obsługa 3D). W wielkim skrócie: Carmageddon to brutalne wyścigi samochodowe z 1997 roku, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Port oferuje możliwość uruchomienia w oknie Workbencha (minimum 15 bit), własnym ekranie (szybciej), w trybie Hires (obecnie dość wolne) oraz obsługę dźwięku przez AHI. Plik wykonywalny można pobrać z wątku autora na EAB.
zamieścił: Jazzcat

W dniach 29.08 - 1.09 w Łodzi odbyło się party Xenium. Goście, produkcje i pogoda dopisali, a w opinii wielu uczestników tegoroczna, siódma już edycja party uchodzi za najlepszą w historii! W Amiga demo compo wystawiono 6 produkcji, w tym slidehow, musicdisk i invitkę. Tematem przewodnim w tym roku był folk.

Wyniki:

Amiga Demo

1. Cockbusters/Ghostown (OCS)
2. Naomi/Staellite (AGA)
3. The Lost Pixellers vol. 3/Ghostown (OCS)

Tracked MSX

1. Aceman/Resistance^Agenda^Dreamweb
2. Jazzcat/Ghostown
3. Corny & Jakim

Oldschool GFX

1. Facet/Lemon.^G*P^Bonzai
2. Critikill/S16^Rebels^Haujobb
3. Hermes/ex-Scoopex

Polskich i/lub amigowych akcentów było sporo, polecamy zapoznać się ze szczegółowymi wynikami:

Demozoo
Pouet


zamieścił: mailman
Polish Amiga Floppy Preservation GroupPolish Amiga Floppy Preservation Group to grupa retro pasjonatów, której celem jest archiwizacja polskiego oprogramowania na Amigę. Do tej pory udało im się nawiązać wiele owocnych kontaktów z autorami i wydawcami polskich gier, co zaowocowało odnalezieniem lub wręcz odkryciem wielu ciekawych, niedostępnych nigdy wcześniej w Internecie pozycji. Kilkuosobowy zespół jest zdeterminowany i dysponuje szerokim wachlarzem profesjonalnego sprzętu do digitalizacji. Współpracują również z najlepszymi specjalistami na świecie, co gwarantuje najwyższą jakość ich pracy.

Poniżej apel członków grupy do naszych czytelników.

Niniejszym gorąco zwracamy się do wszystkich autorów, wydawców, posiadaczy czy kolekcjonerów rzadkich programów i gier o obdarzenie nas zaufaniem i podzieleniem się swoimi zbiorami, celem ich archiwizacji i udostępnienia całej społeczności.

W przypadku wypożyczenia - nośniki zostaną zwrócone w niepogorszonym stanie. Gdy nie chcesz rozstawać się ze swoimi skarbami - co doskonale rozumiemy - wspólnie znajdziemy inną dogodną dla Ciebie formę.

Jeśli czujesz, że możesz wspomóc nas czymś wartościowym, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami! Być może jesteś posiadaczem ostatniej ocalałej kopii! Twoja współpraca zostanie odnotowana i uhonorowana dyplomem :)

Interesują nas również polskie dyski i płyty shareware/PD niedostępne nigdzie w Internecie.

Nie pozwólmy, by ten kawałek naszej wspólnej historii przepadł! Zostało coraz mniej czasu...

Adres kontaktowy: PAFPG(at)proton.me

zamieścił: mailman, nadesłał: Amiga Future
Ukazał się 170. numer magazynu Amiga Future. Przeczytać w nim można między innymi recenzje gier "Shift", "Geo's Quest 3 - Gateway to Nowhere", "Heretic II (2024)", "A1RL0CK", "Cecconoid", "Tony - Montezuma's Gold", "Droid Special Edition 2024", "Ninja Carnage", "Evolution Cryser", "Chopper Duel" oraz porównanie amigowej i planszowej wersji gry "Wheel of Fortune". Ponadto recenzja ScummVM, GEOX Floppy Emulator 2023, My Paint. W numerze również kącik Trevora Dickinsona, przegląd nowości na Aminecie, kącik scenowy, wywiady z Jennifer Diane Reitz oraz Michi aka Tigerskunk. Dodatkowo pierwsze spojrzenie na grę "Krogharr" oraz "The Lost Pixel", a także przegląd gier z grafiką HAM oraz pierwsza część artykułu "A1222 - z perspektywy kodera". Spis treści numeru dostępny jest tutaj. Czasopismo jest drukowane w pełnym kolorze w wersji niemieckiej oraz angielskiej i możliwe jest do nabycia m. in. u wydawcy.

Wydawca organizuje również loterię, w której do wygrania są nagrody w postaci pięciu egzemplarzy niemieckiej wersji podręcznika AmigaOS 3.2, dziesięć egzemplarzy gry karcianej "Amiga Duel" oraz po trzy egzemplarze książki "C64 For Basic to one-Liner" w wersji niemieckiej i angielskiej, które zostały ufundowane przez firmę "Look Behind You". Aby wziąć udział w loterii, należy do 30 września 2024 wysłać maila na adres redaktion(at)amigafuture.de w temacie wpisując słowo "Raffle"
  • Pierwszy raz na stronie

  • Kalendarium

27.09.1983

41. rocznica przedstawienia publicznie idei GNU (z ang. GNU's Not Unix) przez Richarda Stallmana. Jest to system operacyjny składający się w całości z wolnego oprogramowania. Powstał dla użytkowników, którzy mogliby analizować, udostępniać sobie, modyfikować oraz publikować zmodyfikowane przez siebie wersje. W ramach GNU powstało nie tylko samo oprogramowanie, ale także licencje dla niego: GNU General Public License (GPL), the GNU Lesser General Public License (LGPL) i GNU Free Documentation License (GFDL).

27.09.1988

36 lat temu odbyła się amigowa premiera gry "Driller" - pierwszej z serii pięciu wykorzystujących silnik Freescape, który pozwalał poruszać się postacią w trójwymiarowym środowisku. Oprócz ruchów wokół własnej osi, do przodu oraz do tyłu, możliwe było również spoglądanie w górę i w dół.

27.09.1993

Premiera gry "Simon The Sorcerer".

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Odnalezienie magazynu ... (4) 
[C] Jak wydajnie zamie... (44) »
Elbox Fast ATA 2 (29) 
Protein turbo A500 (797) »
Ciemna Strona + bonus... (19) 
Bestia z CD32 (21) 
AmiParty 32 - Trudne S... (37) »
Ami Robbo 2 (274) »
Infinity Music Player ... (504) »
Napiecia zasilania a d... (2) 
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

A600 w pracy:-)

dodane przez: heniek29cr

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem