• Amiga i Manga

22.12.2012 13:47, autor artykułu: Łukasz "Vegeta" Jeglorz
odsłon: 4499, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Amiga i Manga Manga, jak zapewne wszyscy lub prawie wszyscy wiedzą, to rodzaj bardzo popularnego komiksu, charakteryzujący się oryginalnym stylem rysowania, który zapoczątkowano w Japonii. Styl ten szybko zyskał popularność na całym świecie. Również w Polsce, głównie dzięki serialom anime, takim jak "Kapitan Tsubasa" czy "Dragon Ball", ludzie zaczęli interesować się japońską kreską. Jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się w polskich księgarniach co raz to nowsze mangowe komiksy, telewizja raczyła nas codziennymi blokami anime, a w kioskach zaczęła pojawiać prasa dedykowana tej dziedzinie (nieodżałowane Kawaii). I właśnie w Kompendium Kawaii natknąłem się na ciekawy materiał dotyczący mangi i naszej kochanej Amigi, który został napisany przez kolegę znanego chyba wszystkim użytkownikom naszego PPA (przy okazji - pozdrawiam). Jako że od tego czasu minęło dobrych parę latek, a temat nie pojawił się w żadnej amigowej prasie, postanowiłem lekko go odświeżyć, nawiązując do tamtego świetnego artykułu.

Zaraz ktoś zapyta, a co z tym wspólnego ma nasza przyjaciółka? Otóż już wyjaśniam. Jako że wśród fanów mangi byli i są również komputerowi zapaleńcy, nie mogło zabraknąć gier, slideshowów czy animacji nawiązujących do tego charakterystycznego stylu. Również nasza Amiga ma na tym polu wiele do zaoferowania, mimo że są to głównie starsze tytuły, to przez lata nie straciły wiele na grywalności, a dzięki uniwersalnej grafice nawet dziś nie mają się czego wstydzić. Nawet jeśli już znudzimy się amigowymi tytułami i zapragniemy czegoś świeżego, to otwiera się przed nami świat emulatorów, dzięki którym - głównie na nowszych lub bardziej rozbudowanych Amigach - zapoznamy się z grami, które oficjalnie ominęły naszą platformę. I tak stoi przed nami otworem świat gier z PSX-a, mnóstwo pozycji, które dotychczas były przede wszystkim dostępne na PC. Dzięki M.A.M.E. na naszej Amidze zagoszczą wspaniałe gry z automatów, a jeśli ktoś zechce poczuć japońskiego ducha i klimat z poprzedniej epoki, mamy stare pozycje z Pegasusa czy Segi oraz świetny emulator MSX-a. MSX to 8-bitowy komputer, który największą furorę zrobił w Japonii w latach 80-tych. W tym artykule chciałbym jednak skupić się wyłącznie na grach dedykowanych naszej przyjaciółce. Mangowe gry na Amidze obejmują praktycznie wszystkie kategorie, począwszy od gier logicznych, po różnej maści strzelaniny, platformówki czy gry cRPG. Chciałbym zaznaczyć, że wiele gier zostało zrobionych przez europejskie studia i kraju kwitnącej wiśni nawet nie powąchały. Nie przeszkadza to jednak w ogóle w zabawie i załapaniu mangowego klimatu.

Amiga i Manga Koniec lania wody, czas na konkrety. Na początek moja ulubiona gierka w stylu anime – mianowicie „Leander”. Na trzech dyskietkach mieści się urocza platformówka, w której sterujemy wojownikiem walczącym ze złem. Podoba mi się klimat tej gry, na uwagę zasługuje również fabuła. Kolej na „First Samurai” i „Second Samurai”. Ta pierwsza była przełomem wśród platformówek z rewelacyjną, jak na swoje czasy, grafiką i świetną muzą, a jej największym atutem była płynność animacji i nieliniowa fabuła - pełna zagadek i zwrotów akcji. Również „Risky Woods” jest bardzo fajną gierką wydaną przez Electronic Arts w 1992 roku. Zajmuje dwie dyskietki i, o dziwo, do odpalenia jej potrzeba tylko 0,5 MB pamięci. W grze pomagamy gostkowi uwolnić zamienionych w kamienie mnichów. Aby tego dokonać, musimy pokonać wielu przeciwników, którzy zamieniają się w monety, za które możemy kupić różne artefakty. W grze „Sword of Honour” przenosimy się do XV-wiecznej Japonii i wcielamy się w samuraja, który musi zmazać hańbę, jaka spadła na ród jego pana (coś dla fanów „The Last Ninja” i „First Samurai”). Lecąc dalej, mamy serię „Turrican” - tytuł mówi sam za siebie, każdy szanujący się amigowiec w to grał, prawda? Fani „Castlevanii” również mogą pograć w amigową wersję tej gry, jednak jej miodność pozostawia wiele do życzenia. Następna dobra propozycja to „Switchblade” - dwuczęściowa klasyczna zręcznościówka 2D od chłopaków z Gremlin Graphics.

Murowany hicior to trylogia "Double Dragon", jak również "Golden Axe" - chyba nie trzeba bliżej przedstawiać tych gier - uliczne mordobicia w najlepszym wydaniu. Kolejne cudo to "Rod-Land" - prześliczna mangowa grafika, troszkę dziecinna, ale komu to przeszkadza. "The Speris Legacy" autorstwa Team 17 to zręcznościówka, w której znajdziemy rozwinięty wątek fabularny z barwną, jak na tamte czasy, grafiką. Dla fanów Zeldy pozycja obowiązkowa. Kolejna gra ze stajni Team 17 – "Apidya", to tytuł, który swego czasu wywarł na mnie duże wrażenie. Niby zwykła strzelanka - sterujemy o dziwo pszczołą, ale to cudne mangowe interko na początku... "Gunbee F99" to strzelanka wydana w 1999 roku przez niemiecką firmę ACP&TCP. W momencie pojawienia się została niemiłosiernie zbesztana przez amigową prasę, dziś spokojnie można ją potraktować jako klasyka z mangową grafiką, czyli to, co tygryski lubią najbardziej. Jeśli o klasykach mowa, to nie można zapomnieć o "R-Type". Autofire i do przodu, myślenie zostawmy na później. Za to "Bubble Heroes" to gra logiczno-zręcznościowa o cukierkowatej grafice, która, trzeba podkreślić, jest naprawdę ładna. Fani RPG mogą pograć w "Realms of Sendai", która była kiedyś dostępna na jednej z płyt ACS i ma status gry shareware. Słabiutka grafika, za to zabawa przednia. Kolejny "erpeg", tym razem w pełni komercyjny, to "Shadowlands". Postacie żywcem wyjęte z mangi, sama gra to tradycyjne role playing fantasy z izometrycznym widokiem 2D. Lubicie się pościgać? Proszę bardzo. "Wheelspin" grupy Black Legend to wyścigi samochodowe w stylu "Skidmarks" z mangowym designem w tle. Dla tych, którym jazda się nie znudzi, mogą zapuścić sobie na deser "Chase H.Q.".

Amiga i MangaAmiga i Manga Na Amigę nie mogło zabraknąć oczywiście mangowych mordobić. Seria "Street Fighter" również znana jest wszystkim graczom. Pamiętam wojenki, które toczyli fani "Street Fighter" i "Mortal Kombat" o to, który tytuł jest lepszy. Dla nas, fanów anime, jest to pozycja obowiązkowa. "Elfmania" również daje radę. Miłośnicy konsoli CD32 także znajdą coś dla siebie. Świetna nawalanka "Shadow Fighter" pozwala poczuć klimat, wzbogacony dodatkowo niezłą muzą. Kolejna gra znana wszystkim fanom anime to "Akira" - na podstawie kultowego filmu o tym samym tytule. Jeśli się nie mylę, została wydana na wszystkie Amigi, lecz w wersji na CD32 dodatkowo dołączono wstawki animacyjne prosto z filmu. Z nowszych pozycji, dedykowanych głównie Amigom nowej generacji, klimatem nawiązującym do mangi jest "Aquaria" opisywana szerzej w poprzednim numerze naszego pisma czy "Shogo" - gra akcji łączącą cechy symulatora i gier FPP z ogromnymi, jak na tamte czasy, wymaganiami.

Powolutku dochodzimy do końca tego artykułu. Wiem, że przytoczone tytuły to tylko kropla w morzu, mały ułamek tego, co powstało i w co możemy się pobawić. A przecież oprócz gier jest wiele innych gatunków (intra, slideshowy, animacje, ziny) nawiązujące tematem do mangowego stylu, które możemy odpalić na naszych Amigach i rozkoszować się nimi do woli. Chciałbym również, by ten tekst wyzwolił wenę twórczą w osobach, które tak jak ja interesują się tym dalekowschodnim stylem, a które mają o wiele większą wiedzę na ten temat (wiem, że na PPA tacy są) i aby go rozwinęli oraz poprawili mnie w kwestiach, które uznają za stosowne. Zaproponujcie tytuły bardziej uniwersalne, gdyż wiem, że skupiłem się na tych najbardziej znanych i popularnych w świecie Amigi. Temat jest bardzo obszerny - a Amiga, jak i Manga na to zasługują.

P.S. Tekstem, który pchnął mnie do napisania tego artykułu i był dla mnie swoistym przewodnikiem, dzięki któremu zainteresowałem się mangowym graniem na Amidze, był artykuł napisany przez Misumaru Tenchi. Chciałem Ci podziękować i mam nadzieję, że nie czujesz się rozczarowany.

Artykuł oryginalnie pojawił się w szóstym numerze Polskiego Pisma Amigowego.

dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem