[#1] Ile prądu pobierają głośniki?
Zdecydowałem się na taki zestaw głośników:
http://www.allegro.pl/item402617522_rewelacyjny_dzwiek_logitech_z_5500_5_1_nowy_gw.html


I mam pytanie, czy zestawy głośnikowe pobierają prąd "inteligentnie" tak jak np. zasilacze komputerowe (tyle ile w danej chwili potrzebują)?

[#2] Re: Ile prądu pobierają głośniki?

@El Amigos, post #1

To zależy od wzmacniacza, wzmacniacze klasy A mają duży prąd spoczynkowy na końcówce mocy i z tego względu nie są zbyt "ekonomiczne", przykład na lampach ale zasada ta sama - http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/teoria/wzm6/wzm.htm
Te Logitechy to taka sobie średnia półka, jak chcesz naprawdę rewelacyjny dźwięk to dołóż i kup coś od Bose - http://www.frazpc.pl/artykuly/518/BOSE/Companion/i/tez/gra
http://www.bose.pl/index.php?p=prod&id=25
http://www.bose.pl/index.php?p=prod&id=26
[#3] Re: Ile prądu pobierają głośniki?

@Sylwester, post #2

Już wybrałem Logitechy i przelałem kasę. Wiem, że są lepsze zestawy, kiedyś widziałem tylko 2 kolumny po 100k złotych każda. ;)

W przypadku tych głośników 5.1, jak je odpalę na 10% mocy, to pobierają wtedy 10% z 500W czy więcej?

[#4] Re: Ile prądu pobierają głośniki?

@El Amigos, post #3

Ja tak moze z innej beczki, ale pokrewnej. "Zawsze" sie kupuje zestaw glosnikowy wiekszy przynajmniej o 2x niz oferuje to wzmacniacz.

Druga sprawa, trzeba wybrac taki wzmacniacz, coby zadawal "bol" decybelami na tyle, aby nie podkracac go wiecej niz na okolo 70%.
Przewaznie, pozniej, powyzej tego, calosc leci juz tylko na srednich tonach, czyli juz z "leksza" przesteruje.

DODANE: Oczywiscie, mozna sobie wtedy pomoc jakims mikserem i np. wzmacniacz ustawic na 50%, natomiast wzmocnic sygnal mozna na wejsciu. Przesteru wtedy nie bedzie, ale glosniki powinny byc oczywiscie odpowiednio mocne (moze nawet wiecej niz 2x). :)



Ostatnia modyfikacja: 30.07.2008 11:25:03
[#5] Re: Ile prądu pobierają głośniki?

@El Amigos, post #3

Te 505W to łączna moc skuteczna dźwięku i zauważ że przykładowo dla suba jest podane 188 W RMS (2om , 100 Hz, 10% THD), przy zniekształceniach 10% to się tego słuchać nie da, tak charczy. Trudno ocenić ile ten zestaw ciągnie prądu, na allegro są dostępne mierniki poboru mocy - http://www.allegro.pl/item408982761_miernik_zuzycia_energii_i_poboru_mocy.html
[#6] Re: Ile prądu pobierają głośniki?

@El Amigos, post #1

No na pewno jeśli zrobisz sobie 5% volume'a to nie będą pobierały 505W mocy. To by była niewyobrażalna strata energii, która musiałaby się odłożyć w formie ciepła. Gdyby ten wzmacniacz pobierał 505W mocy a Ty słuchałbyś muzyki przy 5% volumie to wzmacniacz robiłby Ci za farelkę. A tak na pewno nie jest. Jednak obciążenie pobierane z sieci raczej nie będzie liniowo rosnące wraz ze wzrostem głośności.

[#7] Re: Ile prądu pobierają głośniki?

@Sylwester, post #5

(2om , 100 Hz, 10% THD), przy zniekształceniach 10% to się tego słuchać nie da

Kurcze, zdołowałeś mnie Sylwek... Myślałem, że za 1k kupi się jakiś zestaw, który nigdy nie będzie charczał.


Możesz mi dać linki do zestawów idealnych, które THD mają na poziomie zerowym.

[#8] Re: Ile prądu pobierają głośniki?

@Sylwester, post #5

Witam ponownie. Skorzystałem z Twej rady i kupiłem ten miernik poboru mocy. Ów zestaw zużywa jedynie 40W!! Myślałem, że będzie z 200-300, a tu taka niespodzianka! Pomiar jest na pewno OK, mierzyłem nim też np. cały komputer i w spoczynku miał 140W, test GPU w Crysisie - 240W.

Z innych rzeczy... monitor CRT 19 cali - 65W, modem DSL - 6W. Fajne urządzenie, bardzo polecam. Wielkie dzięki Sylwek.

[#9] Re: Ile prądu pobierają głośniki?

@El Amigos, post #8

Wróciłem z urlopu i odpowiadam dopiero teraz, ten zestaw pobiera 40W przy cichym czy głośnym graniu? Jak przy cichym to jest OK.
[#10] Re: Ile prądu pobierają głośniki?

@Sylwester, post #9

Zaraz po włączeniu (kompletna cisza) - 40W. Po zwiększeniu głośności do około 30-50% - też 40W (ew. minimalne wahania w okolicach 1-2W).

Już wtedy jest na tyle głośno, że więcej mi na razie nie potrzeba. Może jeszcze jutro będę testować dokładniej. Ten test zrobiłem w około minutę jakiś tydzień temu.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem