kategorie: A1200, Mediator
[#1] Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu
Składam Amigę 1200 z mediatorem, wersję SX zupgrade'owaną do TX, w obudowie Blackbox 1200 od Elboxu. Amiga startuje bez problemu, ale muszę ciągle trzymać wciśnięty przycisk power, mimo podłączenia zasilania ATX, żeby ją uruchomić. Wydaje mi się, że problem nie jest zwiazany ze zbyt niskim obciążeniem zasilacza, gdyż na karcie Elboxu mam PPC, Voodoo, kartę sieciową i dodatkowo podłączony CD-ROM. Czy ktoś miał podobny problem i zna rozwiązanie?
[#2] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@sand, post #1

Sprawdź drugi zasilacz atx
[#3] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@Norbert, post #2

Sprawdzilem na innym zasilaczu, jest identycznie.
[#4] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@sand, post #1

Dokładnie dwa dni temu złożyłem identyczny zestaw (bez PPC) - przy czym ja dalej mam SXa. Mam zasilacz 450W , CDrom , Voodoo i karte TF1260 i CF. Nie mam takich problemów. Przy czym zauważyłem że tak jakby pamięta ilość naciśnięć klawisza. Wiec musze pstryknąć raz na może pół sek i jest dobrze - potem drugi raz na wyłączenie. Jak mu poklikasz kilka razy to głupieje.
[#5] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@Kwiatki, post #4

Ja mam u siebie mediator TX, jak miałem mediator SX to przycisk musiał być wciśnięty (zablokowany na ON).
Przy TX musiałem przerobić włącznik bo on działa na zasadzie włączasz i wyskakuje (tylko daje sygnał ON)
Jak w np. laptopach zwiera do masy.
[#6] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@mwb113, post #5

Mam SXa i nie muszę mieć zwartego przycisku.
1
[#7] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@Kwiatki, post #6

Dzięki. Czy to możliwe, że są różne wersje SXa?
[#8] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@sand, post #7

Może różnią się PCB
[#9] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@sand, post #7

ja mam SX ver 1.0
[#10] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@Kwiatki, post #9

To już sam nie wiem co z tym jest. Możesz powiedzieć jaki masz zasilacz ATX?
[#11] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@sand, post #1

Na mediatorze nie ma jakieś zworki do ustawiania jakiego zasilacza się używa?
[#12] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@Bartek2075, post #11

Nie ma zworki do wyboru zasilacza przy mediatorze. Mediator, w zaleznosci od wersji, ma do wyboru zlacza ktorymi podlacza sie zalicz AT lub ATX. W przypadku zasilacza AT (wtyczki P8 i P9), zasilacz musi miec przycisk ON/OFF (czyli jak przycisk jest wcisniety to jest wlaczony, jak wycisniety to jest wylaczony). W przypadku zaialcza ATX, na mediatorze sa dwa pin'y to ktorych podlacza sie wylacznik (microswitch to sie chyba nazywa) gdzie jedno wcisniecie powoduje zalaczenie zasialacza, a kolejne wylaczenie. Mialem kiedys mediatora SX do A1200, teraz mam TX oraz mam dwa mediatory do A4000 i nigdy taki objaw u mnie nie wystepowal.
2
[#13] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@sand, post #10

SilverStone SST-ST45SF.
1
[#14] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@sand, post #1

Miałem podobny problem przy składaniu wersji "tower" Amigi 1200. Z tego co czytam, Twój zestaw zachowuje się jak z zasilaczem AT (wymagany przycisk z zachowaniem stanu on/off). Mój mediator to sprzęt z epoki "Mediator PCI 1200" z wejściem tylko pod zasilacz AT. Do podłączenia nowej obudowy i "miękkiego" przycisku power on/on potrzebowałem przejściówki jak poniżej. Możesz ją podłączyć do wejścia AT w swoim mediatorze a zasilacz ATX bezpośrednio w przejściówkę. "Miękki" przycisk z obudowy podłączasz bezpośrednio pod tą przelotkę. Płytkę z przelotką instaluje się obok płyty głównej Amigi (są wolne miejsca na tulejki podtrzymujące do instalacji większych płyt głównych w tej obudowie). Szczegóły jak poniżej:

Moja A1200 Tower:


Przelotka AT do ATX z przyciskiem zachowującym stan on/off (sprawdzone z nową obudową Elbox-u)
link
1
[#15] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@nowy80, post #14

Dzięki! Wydaje się, że zdecyduję się na to rozwiązanie. Sprawdzałem dwa dodatkowe zasilacze od wczoraj i oba, które używałem z Amigą, działają poprawnie na PC. Więc problem prawdopodobnie leży po stronie mediatora. Mimo że logika włączania zasilacza ATX jest prosta, coś musi być nie tak. Chwilowo myślałem, że to mogą być kondensatory w Amidze, które potrzebują wymiany, ale wątpię, czy objawiałyby się one w ten sposób. Teraz zamierzam kupić tę przełotkę i zobaczyć, jak to zadziała. Dodatkowo, zastanawiam się, czy zainstalować FastAta IV, który jest w jednej z Amig, ale obawiam się, że nie zmieści się razem z Indivision AGA III. Czy ktoś miał podobną konfigurację i może potwierdzić, że nie będzie problemu?
[#16] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@Mokry, post #12

Dzięki, coraz bardziej podejrzewam, że to wina Mediatora. Po sprawdzeniu zasilaczy i reszty sprzętu, pozostał tylko on.
[#17] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@sand, post #15

Dodatkowo, zastanawiam się, czy zainstalować FastAta IV, który jest w jednej z Amig, ale obawiam się, że nie zmieści się razem z Indivision AGA III. Czy ktoś miał podobną konfigurację i może potwierdzić, że nie będzie problemu?


Mam dwie Amigi w wersji "tower" w tym tylko jedna z Motorolą 040 i PPC 200MHz posiada FastAtę IV. Musiałem zrezygnować z FastAty, tam gdzie kręcę procesor 060 powyżej 50 MHz. Bez kręcenia TF1260 50MHz działa bezproblemowo. Jeśli taktuje procesor wyżej, bywa że generują się błędy na dysku i muszę korzystać z kopii zapasowej systemu. Uważam, że warto mieć FastAtę jeśli nie będziesz podbijał taktowania procesora (być może jest to przypadłość tylko TF1260, nie sprawdzałem na innych kartach 060). Jeśli zdecydujesz się na FastAtę oraz równocześnie Ind. AGA III potrzeba będzie użyć dodatkowych podstawek pod FastAtę, żeby wszystko się zmieściło (inny wysokość względem płyty głównej Ind. AGA III a FastAty). Wtedy będzie problem z założeniem mediatora. Z tego co pamiętam, aby wszystko się zmieściło, trzeba zdjąć górną część plastików od złącza przewodów IDE (czyli już jest na styk). Jeśli szukasz alternatywnego rozwiązania, poszukaj taniego TV tunera obsługiwanego przez mediator (z wejściem s-video). Wprowadź sygnał RGB z Amigi do tunera TV i masz wszystko pod systemem. Testowałem działa, a sygnał można wprowadzić też od innych urządzeń, takich jak kamera. Przykład jak poniżej:

[#18] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@nowy80, post #17

Mialem to samo jak testowalem TF 1260/100Mhz razem z mediatorem i fast ata. Rozjerzdzaja sie timingi i leca bledy nawet na pio 0. Ale przy blizzardzie 1260 przetaktowanym na 60 Mhz i 66 Mhz jest OK.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 18:06:01 przez Mokry
2
[#19] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@sand, post #16

Sand jeszcze jedna bardzo ważna kwestia która mi się przypomniała. Pewnie wiesz, ale profilaktycznie o tym napiszę. Jeśli zdecydujesz się na przelotkę i będziesz podłączał ją do mediatora przez złącze AT. Zwróć uwagę że są dwie jednakowe kostki i można je omyłkowo błędnie podłączyć. Może spowodować to uszkodzenie płyty głównej Amigi.

Podłączając te kostki, czarne przewody muszą być tak ułożone jak na grafice poniżej. Znajdują się na łączeniu dwóch kostek.

zasilacz-AT,-podłączenie by Paweł Nowak, on Flickr

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 20:41:35 przez nowy80
[#20] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@nowy80, post #19

Super, dzięki za rozpiskę. Na pewno się przyda, zwłaszcza że zdecydowałem się na tę przełotkę i już ją zamówiłem. Mam nadzieję, że dotrze w tym tygodniu.
[#21] Re: Problem z uruchomieniem Amigi 1200 z mediatorem i obudową Blackbox 1200 od Elboxu

@sand, post #20

Jest jeszcze opcja z przełącznikiem bistabilnym za circa about 30 złociszy. link do wątku . Edit: No i rozwiązanie kolegi SimonGK, w tym samym wątku.

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 08:05:51 przez fazior
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem