kategoria: A4000
[#1] AmigaOS 3.2 i obsługa CD/DVD
AmigaOS 3.2 jak rozumiem posiada wsparcie dla obsługi CD-ROMów (napędów optycznych). Zrobiłem sobie ostatnio 2 instalacje tego systemu (vanila i BestClassicWB) i wszystko ładnie śmiga poza właśnie CD (napęd to dokładnie DVD, ale próbuję odtwarzać tylko CDki). Skopiowałem CD0 ze Storage/DOSDrivers do Dev/DOSDrivers. W tooltipie wyedytowałem i ustawiłem Unit na poprawny (u mnie było 1 - pod takim numerem DVD jest widziany w HDToolBoxie). W L: jest CDFileSystem.

I teraz, gdy mam CD w napędzie i bootuje system to CD0 jest widoczne w systemie bez problemów. Gdy bootuje bez CD w napędzie i włożę CD w trakcie działania systemu - CD0 nie pojawia się. Próba wejścia na CD0 - "No disk present in device CD0". Próba mountowania "Device 'CD0:' is already mounted".

Co robię nie tak....??? Wydawało mi się, że inne pakiety do obsługi CD-Romów, działały bardziej "automatycznie" (napęd CD pojawiał się w systemie po włożeniu płyty).
[#2] Re: AmigaOS 3.2 i obsługa CD/DVD

@Reborn, post #1

Odszukaj wątek Kefira. Miał podobny problem i tam było rozwiązanie podane - jakaś źle ustawiona wartość w mountliście. ACTIVATE, o ile pamiętam.
1
[#3] Re: AmigaOS 3.2 i obsługa CD/DVD

@_arti, post #2

Dzięki, Arti!

Sprawdziłem wątek, ale to nie jest kwestia parametry ACTIVATE ani też innych tematów z tego wątku. ACTIVATE miałem na 1, a próba zmiany na 0 tylko powoduje, że CD nie jest widoczny nawet, gdy bootuję system z CDkiem w środku.

Info tooltypes:

ACTIVATE=1
DEVICE=scsi.device
UNIT=1

Zawartość CD0 / Mounlisty:

/* $VER: CD0 40.8 (28.10.2020)
*
* CD-ROM file system entry
*
* This file enables the CD-ROM file system which allows you to read
* standard ISO-9660 CD-ROM disks from an Amiga with a SCSI or IDE
* controller.
*
* The "Unit" line defines the SCSI address of the CD-ROM drive.
* Drives often come configured as unit 2, which is the default. Check
* the documentation for your CD-ROM drive to find the exact SCSI
* address.
* Note that most drives let you change this number using jumpers.
*/

FileSystem = L:CDFileSystem
Flags = 0
Surfaces = 1
SectorsPerTrack = 1
SectorSize = 2048
Mask = 0x7ffffffe
MaxTransfer = 0x100000
Reserved = 0
Interleave = 0
LowCyl = 0
HighCyl = 0
Buffers = 5
BufMemType = 0
StackSize = 2000
Priority = 10
GlobVec = -1
DosType = 0x43443031

/* The Device and Unit fields are controlled by tooltypes in the CD0
* icon.
*
* Device = scsi.device
* Unit = 2
*/
[#4] Re: AmigaOS 3.2 i obsługa CD/DVD

@Reborn, post #3

ACTIVATE = 1
Mount = 1

i śmiga
:)
[#5] Re: AmigaOS 3.2 i obsługa CD/DVD

@Cezarykl, post #4

Dzięki Cezarykl!, ale nie pomaga - dodałem MOUNT=1 do tooltipa i zachowanie jest takie samo.
Może problemem jest...., że używam przelotki PATA na SATA. DVD jest SATA, ale jak miałem podpięty DVD PATA to zachowanie było takie same.
[#6] Re: AmigaOS 3.2 i obsługa CD/DVD

@Reborn, post #5

testowo dodaj to do CD0 / Mounlist

używam przelotki PATA na SATA. DVD jest SATA, ale jak miałem podpięty DVD PATA to zachowanie było takie same.


ciekawi mnie, czy na zwykłym cd pata było by podobnie.

ps.
Interesuję się też tematem aby CD0 było widoczne w bootmenu,
identycznie jak to jest w CD32 (cdfs jest rom ie)

podobnie robi idefix97
pomysł
[#7] Re: AmigaOS 3.2 i obsługa CD/DVD

@Reborn, post #1

W sieci można znaleźć sterownik AllegroCDFS, który nie wymaga FastATA. Może okaże się pomocny.
[#8] Re: AmigaOS 3.2 i obsługa CD/DVD

@Reborn, post #5

Mam to samo. Niestety przez przelotke żadne z moich czytników CD/dvd nie działa.
[#9] Re: AmigaOS 3.2 i obsługa CD/DVD

@Reborn, post #3

Od lat uzywam Amigowego AmiCDFS z Aminetu
Amiga 1200 ... karta CF jako dysk ustawione na slave. Napęd Teac slim z przejsciówką na IDE.
Działa na OS 3.9 i Coffinach

Pozdrawiam

/* $VER: CD0 2.40 (14.12.97)
*
* CD-ROM filesystem mount entry
*/

Device = scsi.device
Unit = 1
FileSystem = L:AmiCDFS
Flags = 0
BlocksPerTrack = 32
BlockSize = 2048
Reserved = 0
LowCyl = 0
HighCyl = 11000
Surfaces = 1
Buffers = 64
BufMemType = 1
Mask = 0x7fffffff
GlobVec = -1
Priority = 10
DosType = 0x43444653
StackSize = 600
Mount = 1

Control = "LC BL=8 FB=32"

/* Control field template:
*
* LC=LOWERCASE/S,CS=CASESENSE/S,
* HF=HFSFIRST/S,LN=LONGNAMES/S,TD=TRACKDISK/S,
* BL=BUFFERLINES/K/N,FB=FILEBUFFERS/K/N,
* DC=DISKCHANGE/K/N,MT=MOTORTIME/K/N,
* SD=STARTDELAY/K/N,TDC=TDCHANGE/S,
* TOSHIBA/S,OLDMODE/S
*/
[wyróżniony] [#10] Re: AmigaOS 3.2 i obsługa CD/DVD

@Reborn, post #3

zamiast scsi.device użyj atapi.device
[#11] Re: AmigaOS 3.2 i obsługa CD/DVD

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #10

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [ - dzięki zadziałało!! yippee

Dodałem atapi.device z leciwego idefixa97, podmieniłem w tooltypie i działa jak marzenie :). Przetrząsnąłem płytę AmigaOS 3.2 i nie znalazłem atapi.device. Przeczytałem, że jest jeszcze AtapiMagic, ale podobno problematyczne.

@Ponki1986, @viger

To byłby mój kolejny ruch, jeżeli nic innego by nie zadziałało, ale po prostu chciałem na instalacjach systemu AmigaOS 3.2 mieć rozwiązanie wsparcia CD/DVD z tej dystrybucji.

@Kwiatki

W moim przypadku przelotka PATA na SATA działa i nie przeszkadza z działaniem CD, a wybrałem te najtańszą o najbardziej popularną z allegro na chipie Jmicron zdaje się...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem