To może nieco bardziej oficjalnie w nowym wątku...
Już wkrótce odpalamy na Kickstarterze pre-order naszych joysticków dla retro komputerów z portem DB9 oraz na dzisiejsze platformy z USB ( np. pod emulatory )
Projekt miał swój początek jakieś 2 lata temu. Po prostu brakowało nam porządnego joy-a do Dyny, który by przetrwał wiele hardcorowych sesji intensywnej gry, a zarazem był precyzyjny i wygodny. Joysticki z epoki nie były idealne; każdy model miał jakieś swoje wady, no i powoli zaczynają one już "wymierać".
Sztuki w stanie używalnym na portalach aukcyjnych uzyskują kosmiczne ceny. Dostępne nowe konstrukcje to arcadowe "gały", bez wygodnej rączki i "fajera" na niej. Jedyny obecnie dostępny klasyczny joystick to pewien jadowity stwór zaliczany do rzędu pajęczaków i choć wygląda nawet nieźle, to w graniu jest fatalny. Na początku był to projekt czysto hobbystyczny i nie myśleliśmy o jego seryjnej produkcji ale z czasem gdy po wielu poprawkach i zmianach (np. aktualna wersja rączki nosi numer 184, a dolnej obudowy 118 ) wyszedł nasz joystick marzeń, postanowiliśmy udostępnić go wszystkim pasjonatom retro komputerów. I tak powstała spółka
UNI-joy
Nasz joystick oferowany będzie w dwóch wersjach.
- Podstawowej –

Basic - czyli sama "esencja", złożony z samych mechanicznych elementów, bez żadnej aktywnej elektroniki, jedynie z dwoma "fajerami" ( niezależnymi FIRE 0 oraz FIRE1 dla Amigi / Atari ST ) lub zdublowanym FIRE 0 dla kompatybilności ze wszystkimi platformami - produkowany w większych seriach. W razie dużego zainteresowania konkretną opcją przewidujemy też warianty Basic ze złączem USB ( lub dorzucaną przelotką DB9 / USB ), lub DB9 z autofire.
I customowej – Assembler - czyli joystick budowany pod indywidualnie zamówienie i w tej opcji będzie można zbudować swój joy marzeń.
Do wyboru będą:
- różne modele / marki mikroprzełączników o różnej szybkości, głośności i twardości - podobnie jak w dziesiejszych mechanicznych klawiaturach
- różną twardość głównej sprężyny mechanizmu ( zależy od niej opór jaki stawia rączka )
- autofire
- dodatkowe "fajery" (do 4 dodatkowych małych przycisków na dolnej części obudowy)
- przełącznik platform ( CPC, Atari / Commodore, Sinclair, MSX )
- złącze USB ( bezpośrednio w joysticku lub jako zewnętrzy adapter)
- rodzaj wykończenia powierzchni (bez dodatkowej powłoki, gumowanie, "welur" itp.)
- podświetlenie RGB LED
A także wiele innych - wraz z rozwojem projektu. Formy projektujemy tak żeby potem móc pomieścić w obudowie naprawdę szalone rzeczy!
Wszystkie wersje będą zbudowane na tej samej bazie:
Ergonomicznej obudowy, wykonanej w procesie przemysłowym (na wtryskarkach) z bardzo dobrej jakości tworzywa ( ABS, PC/ABS)
Precyzyjny i wytrzymały mechanizm:
- drążek wraz z główną częścią mechanizmu (głowicą) odkuty z jednego kawałka metalu
- duże mikro przełączniki/krańcówki stosowane w maszynach arcade, czy przemyśle.
Zapraszamy do śledzenia rozwoju naszego projektu na powstającej stronie
uni-joy.com oraz zapisanie się do
newsletter-a żeby nie umknął Wam termin startu pre-ordera na Kickstarterze. Zapraszamy również do śledzenia newsów na naszej stronie. Znajdziecie tam informacje dotyczące imprez na których będziecie mogli pograć sobie naszym joystickiem - najbliższą będą
Krakowsie Retrospekcje.

No i oczywiście komentowania w tym wątku jak Wam podoba się nasz joy i co byście w nim zmienili lub dodali.