[#29]
Re: Sprawdzona metoda nagrywania CD dla Amigi CD32
@Hexmage960,
post #1
Nie ma sprawdzonych uniwersalnych metod nagrywania płyt, a teoria dotycząca nagrywania z najmniejszą prędkością, a tym bardziej, że powinna być taka sama jak prędkość odczytu docelowego napędu jest dzisiaj praktycznie mitem. Jakość nagrania zależy od nagrywarki i nośnika. Dla danego nośnika należy wypalić płytę na kilku niskich prędkościach i sprawdzić jakość płyty w programie nero CD speed w zakładce "quality" i zwracać uwagę na błędy C2 i PI failures, niestety nie dla wszystkich nagrywarek ta funkcja jest dostępna, głównie Benq i Lite-on. Najlepiej mieć nagrywarkę CD z czasów, kiedy były one popularne i używane, ludzie zwracali uwagę na ich niezawodność i nie odgrywały roli zaślepki w obudowie.
Miałem kiedyś Lite-on IHBS212 i bardzo ładnie nagrywała płyty DVD, ale dobra nagrywarka nie zdziała dużo jeśli nośnik jest kiepski. Dla przykładu podam palenie płyt DVD dla PS2, TDK DVD-R lazurowe, PS2 czytało jak chciało, przy prędkości nagrywania 2,4x słaba jakość nagrania, dużo błędów w teście jakości płyty, przy prędkości 4x i 8x było lepiej, ale wciąż nie niezawodnie, TDK+R lazurowe, ale ciut jaśniejsze niż DVD-R i jakość bajka nawet na prędkości 8x (przy 12x też nie najgorzej), a PS2 nawet nie zakaszlało. Logo producenta nie świadczy na dodatek jako pewnik jeśli chodzi o jakość płyty, ponieważ płyty mogą pochodzić z zewnętrznych fabryk. DVD Identifier podaje info na temat producenta płyty DVD, w przypadku CD jest chyba tylko ID (widać w programie Nero CD speed).
Poprawnie tłoczone płyty mają bardzo równą powierzchnię i są czytane przez napędy zawsze sporo lepiej, niż CD-R, które potrafią być pofalowane (może kiedyś były lepsze), widać to np. na filmiku regulacji lasera w CD32, gdzie został pokazany przebieg napięcia na cewce korygującej ogniskową, na płycie CD-R wygląda jak sinusoida.
Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 22:26:36 przez sanjyuubi