kategoria: A500
[#1] Amiga 500 - na co pozwala początkującemu użytkownikowi?
Na początku chciałbym wszystkich przywitać! Pochodzę z Pomorza, obecnie mieszkam w Gdańsku i hobbystycznie zajmuję się kolekcjonowaniem komputerów i konsol, które znam z lat dziecięcych. Amigą zainteresowałem się dopiero kilka lat temu gdy zagłębiałem się w retro sprzęty i odkryłem jak bardzo biła ona na głowę ówczesne konkurencyjne komputery. W związku z tym, iż od niedawna posiadam podstawową A500 i trochę ogólnej wiedzy, mam kilka pytań.

Czy warto bawić się w emulatory stacji dyskietek jak np. HxC, czy pomyśleć nad wyminą A500 na A600 i zaopatrzyć się w adapter kart SD lub dysk twardy?

Czy taki sprzęt pozwala na zabawę z Protrackerem lub innym programem tego typu i jak wygląda sprawa z zapisaniem stworzonego modułu?

Jak wygląda sprawa z zapisywaniem programów pisanych w Basicu? Basica znam z PC, ciekawi mnie jak wygląda to na Amidze.

Czy Workbench to jedyny system dostępny na A500?
[#2] Re: Amiga 500 - na co pozwala początkującemu użytkownikowi?

@Wiśnia87, post #1

1. Jak masz dyskietki i uwielbiasz dźwięk tego specyficznego rzężenia, to nigdy w życiu. Ale kto co lubi, osobiście na HxC się nie pcham. Jak zamienić na A600 to zależy co wolisz, bo można też po prostu dokupić kontroler HDD do A500. O ile taki znajdziesz w rozsądnej cenie.

2. Oczywiście że pozwala! Konfiguracja A500 512+512 (podklapkowe rozszerzenie RAMu masz?) to była najpopularniejsza konfiguracja amigowa i bardzo dużo ludzi na takim czymś tworzyło. Pliki możesz roboczo zapisywać na ramdysku, docelowo na dyskietkach.

3. Basic był dołączony do workbencza 1.3 na dyskietce extras, ale na nowszych wersjach już nie - tłumaczy się to problemami ze stabilnością przy bardziej rozbudowanych konfiguracjach, zwłaszcza przy karcie turbo. Ale tak dla zabawy, to czemu nie? Programy też zapisać się da na dyskietkach.

4. Tak i jest on niestety bardzo toporny w wersji 1.3, nowsze wersje dopiero pozwalają na komfortową pracę. Chcesz nowsze workbenche - zainteresuj się tematem kickstartów i sprzętowych przełączników tych ustrojstw.

Oczywiście mówimy tu o czystej konfiguracji i przy tym samoumartwianiu się, hyhy. Do komfortowej pracy potrzebny Ci albo dysk twardy albo zewnętrzne napędy FDD (możesz mieć podpięte naraz aż 4 napędy!), inaczej utoniesz w komunikatach o konieczności wsadzenia dyskietki takiej a takiej. :)

Co do Pomorza - ostatnio mieliśmy w Gdańsku imprezę RetroKomp, byłeś może? Jak nie to żałuj! Nazwij dowolny retro sprzęt, na 95% byś go tam znalazł. :)

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 19:09:30 przez teh_KaiN
[#3] Re: Amiga 500 - na co pozwala początkującemu użytkownikowi?

@Wiśnia87, post #1

Chcesz bawić się z Protrackerem - według mnie zaopatrz się w A600HD lub A1200HD, będziesz miał instrumenty na twardym dysku, łatwo dostępne.

Z Basiców to najpopularniejszy na Amidze to AMOS Basic. Znajdziesz obrazy dyskietek na http://www.back2roots.org
[#4] Re: Amiga 500 - na co pozwala początkującemu użytkownikowi?

@Wiśnia87, post #1

Czy warto bawić się w emulatory stacji dyskietek jak np. HxC, czy pomyśleć nad wyminą A500 na A600 i zaopatrzyć się w adapter kart SD lub dysk twardy?


HxC, to w/g mnie bezproblemowa wymiana danych z PC, z tym zastrzeżeniem, że jednak trzeba stuff upychać w obrazach dyskietek, co jest nietrudne w przypadku dem czy gier, acz przy większej ilości danych, typu sample do Protrackera, czy moduły itd. - może być uciążliwe. No i odpada ryzyko używania starych, zepsutych lub mogących się lada chwila zepsuć prawdziwych dyskietek. Cena jest przystępna, aczkolwiek wymaga przemyślenia, bo koszt HxC to około 3 stówki (+/- oczywiście).

HDD w A500 wymaga zakupu odpowiedniego kontrolera. Może to być (raczej drogi) zabytek typu A590, GVP HD, (tańszy) MegaRAMHD albo współcześnie montowany IDE68K od Kippera2K (cena ok. 70-80 dolców kanadyjskich o ile się nie mylę, patrz Amibay).

Wyposażenie Amigi 500 w HDD wiąże się też raczej z koniecznością rozbudowy RAM-u, choćby o ten dodatkowy 1 czy 2 MB. (każda z w/w opcji kontrolerów ma miejsce na SIMMy, chyba oprócz A590, ale mogę się mylić, bo piszę z pamięci).

Mając dysk lub / i HxC musisz się jeszcze zastanowić czy chcesz używać tego w opcji ze starym KS1.3 czy nowszym.... (?)... 2.0? 3.0? 3.1?

A600 w porównaniu do A500 ma tę przewagę, że mając ROM w wersji 37.300 lub .350 można podłączyć HDD bezpośrednio. Do tego przelotka PCMCIA/CF i masz niemal pendrive do przenoszenia danych między Amigą a PC. Oczywiście w przypadku A600, która ma fabrycznie tylko 1MB Chip RAM-u musimy pomyśleć o rozbudowie pamięci - dodatkowy 1MB Chipu w najprostszej wersji to ok. 60PLN (do kupienia na Allegro, od strykera - który jest tu zarejestrowany na forum). Dodatkowe 8MB Fast RAM - od Kippera2K to 35 czy 40 CAD, proste turbo do A600 napakowane FastRAM'em (16MB) - to jakieś 400PLN...

Jak interesuje Cię wygodna praca z amigowym systemem, to nie myślałbym tu nawet o A600 ale od razu o A1200 z jakimś turbo opartym na 68030 :) Poszperaj na forum, było już kilku zainteresowanych A1200 - dostali trochę odpowiedzi i z nich możesz skorzystać jak Cię ten kierunek zainteresuje.

Czy taki sprzęt pozwala na zabawę z Protrackerem lub innym programem tego typu i jak wygląda sprawa z zapisaniem stworzonego modułu?

Jak wygląda sprawa z zapisywaniem programów pisanych w Basicu? Basica znam z PC, ciekawi mnie jak wygląda to na Amidze.


Zapisywanie na Amidze odbywa się w miłym środowisku amigowego systemu plików, zależnie od konfiguracji w postaci pliczków na dyskietkach lub HDD :) No ale to pewnie wiesz.

Jeśli Twoja A500 ma 1MB RAM to spokojnie możesz zapisywać dane na dyskietkach. Pytanie tylko skąd weźmiesz sample do napisania swoich modułów. Bez efektywnej metody wymiany danych z PC się nie obejdzie...

---

To tak w wielkim skrócie
[#5] Re: Amiga 500 - na co pozwala początkującemu użytkownikowi?

@teh_KaiN, post #2

Tak byłem na RetroKompie i przyniosłem nawet Atari 2600jr oraz ciekawostkę, której nikt nie miał, reedycje Atari 2600 - Atari Flashback 3, niestety nie starczyło dla mnie miejsca :P

Mam dwie A500, jedną podstawową sprawną z 512kb i drugą znalezioną na strychu, nie działa w niej stacja dyskietek i ma podorabiane jakieś przełączniki z boku. Domyślam się że mogą dotyczyć przełączania Kickstartów. Postaram się rozebrać i wrzucę zdjęcie jak wygląda to pod pokrywą to podpowiecie co w niej jest pomodzone, może okaże się, że jest szybsza od tej, na której działam obecnie. Jako ciekawostka powiem tylko że ta ze strychu ma czerwoną diodę od Powera, co świadczy chyba o modelu z początku produkcji.
[#6] Re: Amiga 500 - na co pozwala początkującemu użytkownikowi?

@Wiśnia87, post #5

I najprawdopodobniej o mechanicznej klawiaturze. Wytrzymalszej. Jak nie uda Ci się jej zreanimować to chociaż tę klawę sobie przełóż, niezniszczalna. :)

Przełącznik najprawdopodobniej do zmiany kicków albo do przełączania podklapkowego ramu w tryb CHIP albo SLOW (pseudo FAST).

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 19:38:00 przez teh_KaiN
[#7] Re: Amiga 500 - na co pozwala początkującemu użytkownikowi?

@mccnex, post #4

HXC Slim jest w cenie +/- 200 pln. Teraz kontroler IDE do A500 wisiał na allegro za 160 ale nie wiem, czy ktoś łyknął.

Fakt, największym minusem HXC Slim jest żonglerka dyskami.
[#8] Re: Amiga 500 - na co pozwala początkującemu użytkownikowi?

@avionik, post #7

Czuję się wywołany - to ja sprzedawałem niedawno AlfaPower (8MB RAM + interfejs IDE). Poszedł o ile pamiętam za 360zł. To chyba najwygodniejsze rozwiązanie do A500 (nie licząc drogich kart Turbo) - RAMu nie zabraknie, korzystanie z dysku bezproblemowe. Na Amibayu ostatnio się parę razy pokazał.
[#9] Re: Amiga 500 - na co pozwala początkującemu użytkownikowi?

@Jenot, post #8

Ja miałem na myśli IDE68k :) Już miałem brać ale nie doczytałem jakie zmiany jeszcze musiałbym wprowadzić, żeby to ruszyć ile to by mnie jeszcze kosztowało.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem