Zamieścił: mailman
Z dniem 31 grudnia 2016 roku wygasły w USA prawa do znaku towarowego "Amiga". W dniu 2 stycznia 2017 roku firma Cloanto, właściciel nazw "Workbench" oraz "Amiga Forever", złożyła wniosek o przyznanie jej praw również do tej nazwy. Cztery tygodnie później, firma Hyperion Entertainment złożyła wniosek do amerykańskiego urzędu patentowego (US Patent and Trademark Office (USPTO)) o zarejestrowanie znaków towarowych "AmigaOS", "AmigaOne" oraz logo BoingBall. W maju 2017 roku amerykańska instytucja nie zaakceptowała wniosku Hyperion Entertainment do logo BoingBall z uwagi na błędy formalne, a wnioski do znaków "AmigaOS" i "AmigaOne" zostały odrzucone (1, 2) z uwagi na zbyt duże podobieństwo i możliwość pomyłki w stosunku do zarejestrowanego przez Cloanto znaku "Amiga" (własność marki została przyznana przez amerykańską instytucję w maju 2017 roku z uprawomocnieniem decyzji w ciągu 30 dni od momentu jej wydania). Tydzień później firma Hyperion Entertainment złożyła wniosek o wydłużenie czasu uprawomocnienia decyzji, co w listopadzie 2017 roku zakończyło się złożeniem do amerykańskiego sądu apelacji w sprawie decyzji urzędu. Dodatkowo, zaraz po tym, gdy Cloanto uzyskało prawo do marki "Amiga" na terenie USA, kancelaria prawna Monard Law (w której pracuje Ben Hermans) złożyła dwa wnioski (1, 2) do europejskiego urzędu patentowego (The EU Intellectual Property Office (EUIPO)) o przyznanie jej praw do znaku towarowego "Amiga Forever" oraz "Workbench" na terenie Unii Europejskiej. W odpowiedzi w grudniu 2017 roku firma Cloanto pozwała do amerykańskiego sądu firmę Hyperion Entertainment. W dokumencie czytamy zarzuty stwierdzające, że na terenie USA belgijska firma nie ma prawa do wykorzystywania znaków towarowych "AmigaOS", "AmigaOne" oraz dystrubucji plików ROM Kickstarta 1.3 oraz systemu AmigaOS 3.1.

"Walka o znak" wkrótce może również przenieść się na stary kontynent. W maju 2018 roku wygasają europejskie prawa do znaku towarowego "Amiga", które swoim zasięgem obejmują całą Europę, gdzie w poszczególnych jej krajach znak towarowy "Amiga" już wygasł. Nie stanowiło to jednak problemu dla lokalnych urzędów patentowych na wydanie pozwolenia rejestracji znaku (w Niemczech w sierpniu 2017 wpłynął wniosek od pewnej kancelarii prawnej o zarejestrowanie znaku, a na Słowacji w sierpniu został przyznany Janowi Zahurancikowi). W maju 2018 wejdą one w konflikt z ewentualnym podmiotem, który nabędzie europejskie prawa do tej marki.

Uaktualnienie (31.12.2017):
Przedstawiciele firmy Hyperion Entertainment, z uwagi na otrzymane powiadomienie o wpłynięciu do sądu amerykańskiego pozwu ze strony firmy Cloanto, zamieścili na swojej stronie oświadczenie, w którym belgijska firma potwierdza swoje stanowisko odnośnie wyłącznych praw do "AmigaOS".

Uaktualnienie (10.01.2018):
Firma Amiga Inc. dokonała przedłużenia na kolejne 10 lat prawa do dysponowania znakiem towarowym "Amiga" na terenie Europy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem