Jakiś czas temu, po bardzo okazyjnej cenie, wpadła mi w ręce Amiga 600HD z fabrycznie zainstalowanym dyskiem 20 MB. Komputerek w podstawowej konfiguracji nie nadaje się do niczego więcej, niż tylko odpalanie gier z dyskietek - po wczytaniu Workbencha do dyspozycji użytkownika pozostaje bardzo mało wolnej pamięci. Moim celem było posiadanie, po mocno rozbudowanej A1200, drugiej Amigi, która służyłaby do wygodnego uruchamiania gier i dem na ECS, bez konieczności odpalania całego kombajnu A1200+68060+Mediator. W przypadku A600 pierwszym krokiem jest rozbudowa pamięci Chip do 2 MB, czego dokonałem za pomocą rozszerzenia A604 firmy Individual Computers, zakupionego w nowym amigowym sklepie - RetroAmi. Jednak dołożenie pamięci Chip jest niewystarczające, żeby w pełni korzystać z pakietu WHDLoad oraz swobodnie pracować na Workbenchu. Z początku zastanawiałem się nad zakupem karty turbo ACA620, jednak po dłuższym zastanowieniu uznałem, że do gier i dem ECS nie potrzebuję ani procesora 68020, ani kilkunastu MB pamięci. Niebagatelny jest też koszt samej karty. Przeglądając fora internetowe trafiłem na informacje o Kanadyjczyku, kryjącym się pod ksywą Kipper2k, który produkuje bardzo ciekawe rozszerzenia do różnych modeli Amigi, sprzedając je po bardzo atrakcyjnych cenach. Szybko odnalazłem stronę internetową, na której Kipper2k prezentuje swoje produkty. Moją uwagę zwróciło rozszerzenie pamięci do Amigi 600, dodające 4 MB pamięci Fast, które było w cenie 39 dolarów kanadyjskich. Po przeliczeniu na nasze wychodzi około 122 PLN.
Po zapoznaniu się z opiniami na temat produktu na anglojęzycznych forach amigowych, zdecydowałem się na zakup rozszerzenia i napisałem maila do Kippera. Niestety, mimo paru dni oczekiwania nie uzyskałem odpowiedzi. Wyczytałem za to na którymś z forów, że z Kipperem najlepiej skontaktować się poprzez portal Amibay. Rzeczywiście, po zarejestrowaniu się na Amibay odnalazłem ofertę sprzedaży rozszerzeń. Po zamieszczeniu oferty kupna oraz wysłaniu wiadomości prywatnej do Kippera szybko uzyskałem odpowiedź z informacjami na temat płatności, poprzez PayPal. Ostateczny koszt razem z przesyłką wyniósł 47,75 dolarów kanadyjskich. Po zapłacie, doliczeniu prowizji PayPal i konwersji waluty zapłaciłem łącznie niewiele ponad 160 PLN. Kipper2k wysłał rozszerzenie 2 stycznia, a przesyłka w mojej skrzynce znalazła się już po 6 dniach. Karta zapakowana była w kopertę bąbelkową i dodatkowo zawinięta w opakowanie z miękkiej pianki. Muszę przyznać, że spodziewałem się przynajmniej kartonika i gąbki ochronnej. Na szczęście karta była nieuszkodzona. Do rozszerzenia nie jest dołączona żadna instrukcja, co jest zaskoczeniem, ponieważ montaż wymaga nałożenia karty na procesor komputera, co mniej wprawnemu amigowcowi może sprawić kłopot.
Mimo braku instrukcji, z montażem poradziłem sobie bez problemów. Kartę montuje się na procesorze, gniazdo wykonane jest w taki sposób, że raczej nie da się założyć rozszerzenia niepoprawnie. Po dosyć mocnym dociśnięciu i upewnieniu się, że gniazdo z każdej strony "siedzi" na procesorze, odpaliłem Amigę jeszcze bez założonej klawiatury. Zauważyłem, że na karcie zapaliła się zielona dioda, sygnalizująca działanie rozszerzenia. W tym miejscu należy się jedna uwaga - montaż rozszerzenia jest możliwy tylko, przy wyjętych sankach twardego dysku. Ja osobiście firmowy dysk 20 MB zastąpiłem kartą CF, która spokojnie leży sobie na rozszerzeniu pamięci, zabezpieczona woreczkiem antystatycznym.
Rozszerzenie wykrywane jest automatycznie i nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania. Po odpaleniu systemu od razu uruchomiłem systemowe Show Config, które poprawnie wykryło kartę. Kolejnym krokiem było nieśmiertelne SysInfo. Wykonane testy wykazały, że pamięć Fast przyspieszyła Amigę o 34%, a o około 20% wzrósł transfer z dysku. Dzięki większej ilości dostępnej pamięci bez problemu można korzystać z pakietu ClassicWB w wersji dla Amig z Kickstartem 2.x oraz odpalać gry spod WHDLoad. Myślę, że na Amidze 600 z 4 MB pamięci Fast, przy założeniu, że mamy też 2 MB Chip to ilość zupełnie wystarczająca do większości typowych zastosowań (gry/dema na ECS).
|
A600 2 MB Chip +4 MB Fast, 2 GB HDD |
A600 2 MB Chip, 2 GB HDD |
Pamięć pozostała po załadowaniu systemu (pakiet ClassicWB) |
5,2 MB |
1,2 MB |
Dhrystones |
716 |
531 |
Mips |
0.74 |
0.55 |
Drive |
644 kB/s |
540 kB/s |
Do działania karty nie mam żadnych zastrzeżeń - ani razu nie sprawiła mi problemów. Nie wiem tylko czy przy częstym przenoszeniu Amigi nie istnieje ryzyko "spadnięcia" rozszerzenia z procesora. Dlatego myślę, że w przypadku transportowania A600 z zamontowanym rozszerzeniem, warto pomyśleć o sprawdzeniu, przed włączeniem komputera, czy karta jest poprawnie zamontowana na procesorze.
Podsumowanie
Jestem bardzo zadowolony z zakupu rozszerzenia. Z czystym sumieniem mogę polecić je każdemu posiadaczowi Amigi 600. Myślę, że mimo lekko utrudnionego kontaktu z producentem (najlepiej przez forum AmiBay), nie ma większego ryzyka związanego z zakupem sprzętu. Nie spotkałem się do tej pory z negatywnymi opiniami na temat sprzedawcy i producenta sprzętu, Kippera2K. Rozszerzenie mogę polecić każdemu, kto chce zrobić na swojej A600 coś więcej, niż tylko odpalanie gier z dyskietek, a jednocześnie nie potrzebuje procesora 68020 czy 68030 lub ma po prostu ograniczony budżet. Niestety, w porównaniu chociażby z rozszerzeniami firmy Individual Computers, wytknąć trzeba brak należytego opakowania i instrukcji. Nie jest to jednak defekt dyskwalifikujący produkt.
Zalety:
+ niska cena
+ szybka dostawa
+ niezawodność
Wady:
- trochę utrudniony kontakt z producentem
- brak instrukcji
- opakowanie
Odnośniki
http://kipper2k.com/amigaforsale/
http://www.amibay.com/showthread.php?t=32896
http://classicwb.abime.net/classicweb/gaae.htm.
Artykuł oryginalnie pojawił się w dziesiątym numerze Polskiego Pisma Amigowego.