• Synchronizujemy zegarek

20.07.2005 21:19, autor artykułu: Marcin Juszkiewicz
odsłon: 6076, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Jak może już zdążyłeś zauważyć, zegar systemowy Amigi nie charakteryzuje się zbyt dużą dokładnością. Na szczęście jest dobre i proste rozwiązanie - synchronizacja z "serwerami czasu" w Internecie.

Pod AmigaOS napisano już parę programów umożliwiających skorzystanie z tej usługi - najpopularniejszy z nich to używane przez chyba większość ludzi Miami (wersja zwykła i Deluxe). Aby skorzystać z tej funkcji wystarczy w opcjach "TCP/IP" wybrać pozycję "Get time" i wpisać adres serwera, który według nas ma dobrze chodzący zegar. Jednak by być bardziej pewnym proponuję wpisać tam ntps1-0.cs.tu-berlin.de - jest to jeden z publicznych serwerów NTP (Network Time Protocol) zwracający czas z gwarantowaną dokładnością.

Facts Miami ma jednak pewną wadę - ustawia tylko zegar systemowy nie zapisując czasu do zegara podtrzymywanego bateryjnie. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być darmowy program FACTS. Umożliwia on także ustawianie czasu w trakcie pracy Amigi (sprawdza wtedy czas co pewną (konfigurowalną) ilość sekund). Poza tym obsługuje zmianę czasu z zimowego na letni, umożliwia korzystanie z paru różnych serwisów (daytime, time, sntp). Ustawiamy w nim tylko parę rzeczy: serwer czasu (ntps1-0.cs.tu-berlin.de), "Timezone" na GMT +1h oraz w menu pozycje "AutoDST" na "Europe" (możemy także włączyć opcje "Quiet", "Emulate Summer TimeGuard"), "Service" na "time/tcp" i w menu "On Error" wyłączamy "Try next service". Wyłączyć należy opcje od kompatybilności i po zapisaniu preferencji możemy się cieszyć zawsze dobrze chodzącym zegarem.

FACTS:
Autor: Chris Young, chrisdpy@bigfoot.com
WWW: http://www.unsatisfactorysoftware.co.uk/facts/
Aminet:comm/tcp/facts.lha

Artykuł opublikowany za zgodą autora. Pierwotnie ukazał się w papierowej edycji magazynu eXec 01/2000.

    
komentarzy: 4ostatni: 25.07.2005 10:50
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem