Znany program do poczty internetowej YAM, od jakiegoś czasu ma konkurenta, który nie dość, że szybko się rozwija to również jest darmowy. SimpleMail, bo o nim mowa, jest we wczesnej fazie beta, a mimo to, oferuje wszystkie podstawowe funkcje do pisania i odpisywania na listy sieciowe. Jest trochę podobny do Outlooka, szczególnie jego lewa część okna. Jest bardzo szybki, dużo szybszy niż YAM co jest jego wielkim atutem. Dalszy opis oprę na dostępnej dokumentacji programu. To ułatwi przybliżenie wam tego świetnego programu jak i podkreślenie tego, czego nie ma YAM, a ma SimpleMail i odwrotnie.
O programie
Jeszcze raz przypominam, że jest to program we wczesnej wersji beta i nie należy spodziewać się cudów.
Instalacja jest bardzo prosta o czym poniżej. Obsługa jest bardzo wygodna, jak w YAM-ie. Jest też drag&drop. Okno główne zawiera ściągę z księgi gości tak jak w Outlooku. Trzeba przyznać, że jest to wygodne podejście. Foldery tworzone przez użytkownika dla listów można grupować, co bardzo poprawia ich czytelność. W gąszczu moich folderów, gdzie każdy jest przeznaczony dla innych listów można się zgubić. Hierarchiczna księga gości równie dobra jak w YAM-ie.
Filtry dla poczty oczywiście są. Wbudowana obsługa dla UUencode oraz MIME dla poczty wysyłanej oraz odbieranej wraz z załącznikami. Jest obsługa HTML-a, co prawda dość prosta, ale czytanie listów napisanych w HTML-u już nie sprawia takiego problemu jak w YAM-ie, gdzie trzeba stosować półśrodki, aby przeczytać taki list. Oczywiście jest port ARexxa, który można wykorzystać do pisania ciekawych i przydatnych skryptów. Po krótkiej charakterystyce czas na
Wymagania programu
- Amiga, oczywiście, lub emulator jeżeli tylko na nim pójdzie.
- Tylko! 2MB RAM-u.
- procesor 68020 lub lepszy.
- AmigaOS 3.0+
- Stos TCP/IP (AmiTCP, Miami[Dx], Genesis...).
- MUI 3.8 lub nowsze.
- Dodatkowe klasy MUI innych autorów: BetterString, NList, NListtree, PopPlaceHolder, TextEditor.
Opcjonalnie można doinstalować: OpenURL, PGP 2.6.x, AmiSSL.
Instalacja
Banalna jak sam SimpleMail w obsłudze. Po zdekompresowaniu archiwum SimpleMaila po prostu skopiuj go gdzie chcesz i gotowe. Nie ma potrzeby robienia przypisań i tym podobnych bzdur.
Konfigurowanie programu
Hmm... zastanawiam się czy w ogóle jest potrzeba, aby opisać jak taki program ustawić. Wychodzę z założenia, że jeżeli czytasz te słowa tzn. że już potrafisz skonfigurować byle program pocztowy. W każdym kliencie pocztowym chodzi o to samo, więc daruje sobie dalsze biadolenie. Gdyby jednak zaszła taka potrzeba, to opiszę jak skonfigurować SmipleMaila.
No cóż, chyba nic więcej nie wymaga opisu poza tym, że aby przekonać się do SimpleMaila trzeba go zacząć używać. Ja już przekonałem się i bacznie będę obserwować postępy autorów nad kolejnymi wersjami. Planują zaimplementować wszystkie funkcje z YAM-a plus takie których nie ma. Jak widać z aktualnych wersji wszystko zmierza w dobrym kierunku.
Kiedy już ujrzy światło dzienne pełna wersja 1.0, autorzy udostępnia źródła. W ten sposób będzie można przeportować SimpleMaila na inne platformy, systemy itd. A więc nie wykluczone, że ten świetnie zapowiadający się program pojawi się na Windowsa, MACa czy Linuxa. Trzymam kciuki, aby autorzy wytrwali w swych planach.