UAE, to znany wszystkim emulator Amigi. Jak do tej pory jest on najpopularniejszym tego typu programem i doczekał się wielu portów, na różne platformy i systemy operacyjne (Windows, Linux, MacOS czy nawet AmigaOS). Wobec tak olbrzymiej popularności tego emulatora, jedynie kwestią czasu było ukazanie się jego wersji na najnowszą konsolę Sony o nazwie PlayStation Portable (PSP). Emulator doczekał się już kilku odsłon na tej platformie, a w najnowszej wersji pojawiła się obsługa klawiatury, co czyni emulowaną przez niego Amigę w pełni funkcjonalną. PlayStation Portable jest zarazem jedyną na dzień dzisiejszy przenośną konsolą pozwalającą na emulację naszego ulubionego komputera.
Aby uruchomić PSP UAE potrzebne będą:
Aby poprawnie zainstalować emulator na karcie pamięci umieszczonej w naszej konsolce, należy połączyć ją (konsolę) z komputerem za pomocą przewodu USB. Następnie po włączeniu PSP, przechodzimy do grupy Settings i wybieramy z niej opcję USB Connection. Po chwili na liście napędów komputera powinien pojawić się dodatkowy dysk, którym będzie umieszczona w PSP nasza karta pamięci. Jeśli karta pamięci jest poprawnie sformatowana, powinniśmy znaleźć na niej katalog PSP/GAME/. Do tego katalogu należy przekopiować obydwa katalogi zawarte w archiwum z emulatorem, czyli PSPUAE oraz PSPUAE% (w wersji z obsługą klawiatury katalogi te nazywają się PSPUAEKBD i PSPUAEKBD%). Następnie w katalogu PSPUAE (lub jego odpowiednika z innej wersji) umieszczamy plik z kickstartem i zmieniamy jego (pliku) nazwę na KICK.ROM. Teraz pora na ostatni krok instalacji. W tym samym katalogu (tym który nie ma znaku % w nazwie) tworzymy podkatalog DISKS i umieszczamy w nim wszystkie pliki ADF, których zamierzamy używać. Teraz pozostaje tylko wcisnąć X na konsoli i odłączyć przewód USB. Na tym kończymy instalację.
Jest to banalnie prosta czynność i nie powinna przysporzyć trudności nikomu, kto uruchamiał już jakiekolwiek oprogramowanie dla PSP z karty pamięci. Po włączeniu konsoli, należy przejśc do grupy Game i wybrać z dostępnych opcji Memory Stick TM. Wyświetlone zostaną ikony wszystkich programów zainstalowanych na karcie pamięci i gotowych do uruchomienia. Nie należy się przejmować ikonkami z obrazkiem podobnym do przedartej kartki papieru i podpisem Corrupted Data. Jest to normalny objaw, a ikony te reprezentują katalog bez znaku % w nazwie, należący do danego programu i zawierający potrzebne do działania programu dane. W przypadku usunięcia tych danych (wyświetlanych jako Corrupted Data), stracimy możliwość uruchamiania programu...
Teraz musimy wśrod dostępnych ikonek znaleźć dobrze nam znany obraz dyskietki (obraz powitalny w systemie 1.3) i wcisnąć O na klawiaturze konsoli. Po chwili powinniśmy zobaczyć bardzo dobrze znany wszystkim posiadaczom Amigi z Kickstartem 1.3 widok.
Emulator oferuje obsługę standardowych urządzeń wejścia, czyli: myszy, klawiatury i joysticka.
Obsługa myszy:
Obsługa klawiatury:
Obsługa joysticka:
Dodatkowo po wcisnięciu klawisza Select pojawia nam się menu emulatora. Po jego opcjach poruszamy się za pomocą klawiszy kierunkowych kontrolera cyfrowego. Klawisz O odpowiada za wybranie danej opcji lub zmienienie jej ustawienia, a klawisz X cofnie nas o jedną pozycję wstecz w drzewie menu.
Wsród opcji dostępne są:
Aby uruchomić dowolne oprogramowanie w postaci obrazu dysku ADF, musimy wywołać menu emulatora, przejść do opcji Insert floppy, wybrać napęd, w którym chcemy umieścić dyskietkę (obraz pliku) i wcisnąć O. W tym momencie zostanie wyświetlona lista plików w katalogu DISKS. Wybieramy interesującą nas pozycję i wciskamy O. Teraz pozostaje nam już tylko wybrać opcję Reset Amiga z głównego menu emulatora i wybrany przez nas obraz dysku (dyskietka) zostanie uruchomiony.
Szybkość działania waha się od 75% do 100% przy włączonej emulacji dźwięku. Z wyłączonym dźwiękiem jest lepiej. Oczywiście wszystko to zależy od gry. Najwolniej (w okolicach 75%) spisywały się sprawdzone przeze mnie zręcznościówki z dużą ilością obiektów na ekranie i przesuwem obrazu. Gry strategiczne chodziły z pełną lub oscylującą w okolicach 95% prędkością, przy włączonym niejednokrotnie dźwięku. Dane procentowe pochodzą ze wskazań emulatora (wyświetlane są w lewym górnym rogu, po wybraniu opcji Show statistics w menu emulatora).
Spośród wszystkich sprawdzonych przeze mnie gier, żadna nie odmówiła posłuszeństwa. Sprawdzone przeze mnie tytuły, to m.in. Dogs of War, Utopia, Warzone, Swiv, Cannon Fodder, Workbench 1.3.
Ogólnie jestem z PSP UAE zadowolony i pozytywnie zaskoczony jego udanym przeportowaniem w tak wczesnej wersji. Idealnie nadaje się do grania w wszelkiego rodzaju strategie i przygodówki, których na Amidze jest sporo. Gry na ekranie LCD wyglądają zupełnie inaczej niż na moim PAL-owym monitorze podłączonym do Amigi. Dzięki PSP UAE swoją Amigę mogę wszędzie zabrać i grać w ulubione klasyki w każdym miejscu na ziemi.
Do działania z emulatora wymagane jest posiadanie oryginalnych obrazów kickstartów.
W razie jakichkolwiek pytań, służę pomocą.