• Infinity Music Player 3

30.10.2022 08:19, autor artykułu: Juen
odsłon: 1141, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Za starych czasów cieszyłem się moją kolekcją modułów muzycznych, które zajmowały całą płytę CD. Wydawało mi się, że mam pod ręką muzyki bez końca. Bardzo się myliłem, bo od niedawna mam program, dzięki któremu mógłbym tej muzyki słuchać 24/7 przez rok i dalej nie przesłuchałbym wszystkiego.

Ale do rzeczy… Dla tych, którzy jeszcze nie słyszeli o IMP (Infinity Music Player), jest to bardzo rozbudowany odtwarzacz modułów muzycznych. Co ważne, moduły pobierane są z „chmury”, więc nie potrzebujemy już fizycznych plików z muzyką. Wystarczy połączenie z siecią i już możemy spokojnie zaprzęgnąć do pracy ten mini-kombajn, którego (nieskromnie przyznam) jestem autorem :).

Aktualna wersja oznaczona numerem 3 jest następcą wersji pierwszej. Program przepisałem od podstaw, aby uniknąć pułapek, w które wpadłem podczas rozwijania poprzedniej wersji. Założenia po części są takie same, reszta została dopracowana i poprawiona.

Główne „ficzery” IMP-a

  • jest w pełni system-friendly,
  • działa na każdej Amidze klasycznej z procesorem 68k i kickstartem powyżej 2.04,
  • główne funkcje programu działają także na MorphOS, AmigaOS 4 oraz systemie AROS,
  • IMP się „samoaktualizuje”,
  • jest to niewielki, jednoplikowy program, dzięki czemu łatwo go przetransferować do swojego komputera,
  • działa bezkonfliktowo z każdym stosem TCP/IP (także tymi „emulowanymi”),
  • IMP jest w stanie pobrać, w razie potrzeby, wszystkie wymagane biblioteki, programy lub pliki, dzięki czemu powinien zawsze uruchomić się na docelowej maszynie.

Let's Start To Play...

Zacznijmy od tego, co oferuje program. Na starcie możemy wybrać ekran, na którym IMP ma rozstawić swój „kramik”. Wybór jest między ekranem Workbencha lub własnym (także RTG). Istnieje też możliwość wyboru swojej ulubionej czcionki, co oznacza, że GUI programu jest responsywne. IMP nie wymaga żadnego MUI, stosuje własne rozwiązania.

OKNO ODTWARZACZA – tutaj uruchamiamy pobieranie muzyki bezpośrednio z serwera. W podstawowym trybie losujemy utwór do odtworzenia. A jest z czego – biblioteka IMP-a to prawie 170 tysięcy modułów! IMP udostępnia kilka trybów pobierania modułów do odtwarzania, np. losowanie tylko spośród modułów nieprzesłuchanych albo z puli modułów oznaczonych przez nas jako „polubione”. Pozostałe tryby niech pozostaną niespodzianką.

W bibliotece modułów IMP-a dostępne są moduły w formacie Protrackera, DigiBoostera Pro, AHX, FastTrackera oraz SID-y. „Klasikowcy” mogą cieszyć się nimi wszystkimi, użytkownicy Amig NG niestety tylko tym pierwszym (co i tak stanowi największy procent wszystkich utworów).

ROZMOWY/CHAT – możemy rozmawiać z każdym użytkownikiem programu, który aktualnie jest „online”, jak również tworzyć prywatne rozmowy oraz nowe kanały. Polecam dołączyć do polskiego kanału (wystarczy wklepać komendę: /join polski). Okno to służy także do wyświetlania dodatkowych komunikatów, takich jak chociażby pomoc czy statystyki.

PLIKI/DISK – świat stoi otworem. Kilkadziesiąt gigabajtów danych do pobrania jednym kliknięciem. Pliki z Aminetu, które możemy od razu rozpakować do RAM, dema WHDLoad uruchamiane tylko jednym kliknięciem myszy. Scena, gry, programy, emulatory i „romy”. Wszystko w zasięgu ręki i uproszczone do granic możliwości tak, aby nie martwić się o to czy mamy do czynienia z archiwum LhA, czy grą/demem w formie WHDLoad, czy chociażby emulatorem C64/ZX80. Magia!

FAVS/TOPS – szybki dostęp do naszych „polubionych” kawałków oraz top listy globalnej, gdzie w teorii powinniśmy znaleźć najlepsze utwory.

DISCO oraz EDYTOR DISCO – trochę błysków na ekranie w takt muzyki nie powinno nikomu zaszkodzić. Chyba? :)

Bardziej dociekliwi użytkownicy IMP-a na pewno nie pogardzą pewnymi zaawansowanymi funkcjami programu. Jedną z nich jest tłumacz online, który pozwala przetłumaczyć każdą wypowiedź z chata między dwoma dowolnymi językami. Co ciekawe, tłumaczenie działa w locie! Przykładowo możemy zajrzeć na kanał naszych amigowych braci z zachodu (A1K) i zrozumieć o czym piszą. Możemy się z nimi przywitać ustawiając tłumacza na docelowy język niemiecki. Czechom na kanale AMIGAPORTAL, też możemy powiedzieć „ahoj” :)

Ponadto wyszukiwarka modułów, plików, testowanie prędkości internetu, ograniczanie odgrywanych formatów muzycznych, statystyki systemu i zużycia sieci. Zaś dla osób wspierających IMP-a dostępny jest STASH, czyli możliwość uploadowania swoich plików prosto z Amigi (lub przez FTP) i dzielenia się nimi z wybranymi lub wszystkimi użytkownikami. Do tego dziesiątki tekstowych komend. Nie sposób tego wszystkiego opisać, trzeba używać i eksplorować.

Podsumowując, będzie mi bardzo miło powitać Was na czacie. Zaglądajcie do programu co jakiś czas, bo aktualizacje odbywają się bardzo często (niekiedy codziennie). Najnowszego IMP-a możecie pobrać z Aminetu, a dokładnie stąd: http://aminet.net/package/mus/play/imp3.lha.

KOMENDA OPIS PRZYKŁAD
Nick zmiana używanego pseudonimu /nick superuser
Users wyświetla listę użytkowników online /users
Stats dostarcza globalnych i lokalnych statystyk, takich jak liczba utworów, ilość zarejestrowanych użytkowników, a nawet ile procent muzyki zdołałeś przesłuchać /stats
Set podkręcanie ustawień, pod tą komendą kryje się wiele opcji, o których dowiecie się w kolejnym artykule /set
T tłumaczenie tekstu (po wciśnięciu klawisza Enter otrzymamy przetłumaczony tekst, aby móc go jeszcze sprawdzić/poprawić przed wysłaniem na kanał). /t dzien dobry!
Seen sprawdza kiedy ostatnio logował się dany użytkownik /seen juen
Keys wyświetla skróty klawiszowe F2 = pauza
Msg otwiera okno z prywatną rozmową /msg juen hello!
Kick usuwa użytkownika z kanału /kick juen
Topic ustawia temat dla kanału /topic temat
Op nadaje uprawnienia operatora na aktywnym kanale /op juen
Deop odbiera uprawnienia operatora na aktywnym kanale /deop juen
Invite zaprasza osobę na aktywny kanał /invite juen
Uninvite wyprasza osobę z aktywnego kanału /uninvite juen
chflags zmienia ustawienia kanału. np. /chflags pi - od teraz kanał będzie niewidoczny na liście kanałów (i) oraz możliwość dołączenia będzie wyłącznie poprzez zaproszenie (p) /chflags pi
queue add/rem/clear dodaje lub usuwa podany utwór według podanego ID lub usuwa całkowicie listę zakolejkowanych utworów. Utwory z kolejki mają wyższy priorytet niż te z trybu odtwarzania, więc w pierwszej kolejności one są odgrywane. Utwory do kolejki można dodać także wciskając prawy przycisk myszy na nazwie modułu i wybierając z menu „Queue” /queue add 123
Backlog wyświetla x ostatnich linii rozmów z aktywnego kanału /backlog 100
Addaccess wybranemu użytkownikowi nadaje uprawnienia do wglądu do naszego katalogu SHARE /addaccess juen
Remaccess wybranemu użytkownikowi odbiera uprawnienia do wglądu do naszego katalogu SHARE /remaccess juen
Import rozszerza naszą listę ulubionych utworów o listę innego użytkownika /import Cios
Hsz wyświetla highscore gry Zgred, który jest zapisywany, gdy gramy w niego prosto z IMP-a /hsz
Last wyświetla listę ostatnich 15 utworów odtworzonych dla nas /last
Quit wyjście z programu, gdyby się przycisk zaciął ;) /quit

Oryginalnie artykuł został opublikowany w Amiga Friendship #1.

dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem