• FAQ: Animacje na kartach graficznych

19.02.2005 10:46, autor artykułu: Richard Kapp
odsłon: 3537, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Jak odtworzyć specyficzne dla Amigi formaty (Anim 5/7/8, etc.) na ekranach kart graficznych?

Pobierz CyberAnim stąd lub z Aminetu. Potrafi on odtwarzać formaty Anim 3/5/7/8. Na starcie program poprosi o wybranie animacji, którą chcesz odtworzyć a następnie o tryb wyświetlania - łatwo i wygodnie. Możesz określić także szybkość odtwarzania animacji klawiszami funkcyjnymi (F1, F2, F3,...).

OK, ale co ze wspaniałymi animacjami autorstwa Erica Schwartza? One nie chcą działać z programem CyberAnim ponieważ są zapisane w formacie MovieSetter!

To prawda, jednak po co panikować. I tu znajdzie się rozwiązanie dla użytkowników kart graficznych. Zajrzyj na stronę Set2Anim. Znajdziesz tam programik o nazwie set2anim, który pozwoli przekonwertować ten typ animacji na format ANIM. Konwertuje on także dźwięk z animacji. Możesz ściągnąć konwerter stąd lub z Aminetu. Dla tych, którzy chcą zobaczyć rezultaty takiej konwersji - na stronie Set2Anim można znaleźć już przekonwertowany film Erica Schwartza pt. 'At the movies' (patrz obrazek nr 1). Jeżeli animacja jest już przekonwertowana na format ANIM, możesz pokusić się o konwersję tego pliku na format Quicktime lub MPEG używając znakomitego AnimPro. Ten konwerter używa różnych małych narzędzi shell do konwersji, więc do jego ustawienia trzeba być trochę sprytnym. Wraz z programem dołączona jest wyczerpująca dokumentacja HTML, która wyjaśnia każdy krok oraz podaje co musisz ściągnąć z sieci by w pełni móc wykorzystać program. Program naprawdę godny uwagi - a jest to przecież darmowy konwerter!

Innym sposobem na odtworzenie formatu MovieSetter jest użycie portu programu X11 Xanim, którego obsługuje się z shella - jednak istnieje też dla niego specjalne GUI.


(1) Darmowy odtwarzacz QT odgrywający animację autorstwa Erica Schwartza, przekonwertowaną przy użyciu Set2Anim oraz AnimPro

Jestem początkującym, jakie odtwarzacze obsługują format MPEG?

Do odtwarzania tych animacji istnieje trochę programów. Jednak wiele zależy od tego czy posiadasz procesor PPC. Jeśli masz PPC (jest to lepszy wybór jeśli chcesz oglądać płynnie MPEG), spróbuj programu AMP, który odtwarza nie tylko MPEG (1 i 2), ale także AVI, QT, FLI, FLC, NSF, a nawet muzykę w formacie MP2 i MP3 oraz płytki nagrane w formacie VideoCD. Zajrzyj na stronę programu AMP. Znaleźć tam można wersję beta AMP-a, która pozwala na oglądanie filmów w formacie DivX wraz z napisami.

Istnieje także Frogger (patrz obrazek nr 2), który jest bardzo szybki, odtwarza płytki nagrane w formacie VideoCD oraz PSX i działa w trybie Overlay. Frogger jest shareware w wersji dla procesorów PPC i 060, dla innych procesorów (020, 030, 040) program jest darmowy. Więcej informacji znajdziesz na stronie programu.


(2) Musisz mieć co najmniej procesor 060 lub PPC by cieszyć się Froggerem

Dla procesorów PPC jest jeszcze IsisPPC, a dla 68k aMiPEG, RiVA i ripley. Istnieje oczywiście więcej odtwarzaczy animacji MPEG. Sprawdź na Aminecie w sekcji gfx/show.

A co z formatami Quicktime oraz AVI?

Jednym z najbardziej znanych odtwarzaczy tych formatów jest MooVid (patrz obrazek nr 4) Na początku miał być to odtwarzacz tylko formatu AVI i był znany jako AVId. Teraz MooVid jest znacznie ulepszony, dlatego jest komercyjny, jego okrojona wersja (ACTION) wchodzi w skład AmigaOS 3.9. MooVid odtwarza większość kodeków i obsługuje tryb Overlay (przy ustawionym parametrze DITHER=PIP) jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem karty graficznej obsługującej ten tryb (np. Voodoo3, BVision, Cybervision albo Cybervision64/3D). Używając trybu Overlay możesz skalować okno do różnych rozmiarów i mimo to nie uświadczysz utraty prędkości w odtwarzaniu. Jest także specjalna wersja MooVida obsługująca procesory PPC. Laszlo Torok wypuścił również dwie specjalne wersje MooVida, które odtwarzają format 3ivx oraz OpendivX. Więcej informacji o tej wersji znajdziesz na stronie MooVida.

Do grupy programów odtwarzających AVI można zaliczyć także MaVi (zobacz obrazek nr 3), które jest już niestety trochę przestarzałe, ponieważ już dawno przerwano nad nim pracę. Program był próbą stworzenia czegoś w stylu Mediaplayer dla AmigaOS, z możliwością zmiany "skórek"! Wersję demo możesz ściągnąć z Aminetu.

Wracając do użytkowników PPC, istnieje dla nich także odtwarzacz o nazwie Softcinema, który potrafi odtworzyć większość filmów AVI i QT. Jest to jak dotąd jedyny player pozwalający na obejrzenie filmów w formatach IV4.x oraz IV5.x. Program nie jest już rozwijany i połączony został z Froggerem, który istnieje teraz jako FroggerNG.


(3)Szkoda, że nad MaVi nikt już nie pracuje


(4)MooVid - kamera, światła, akcja!

Czy są jakieś darmowe odtwarzacze animacji?

Oczywiście, że są także darmowe odtwarzacze, które współpracują z kartami graficznymi. Zaczynając od wersji 68k Froggera oraz MooVida czy ACTION z AmigaOS 3.9, najbardziej znanymi są CyberQT odtwarzający animacje w formacie QuickTime (.mov) oraz CyberAVI, Do obydwu programów udostępnione są kody źródłowe, więc prace nad nimi mogą trwać nadal (teoretycznie).
Dla formatu QuickTime istnieje także qt (zobacz obrazek nr 1), program ma przyjemne GUI. Otwiera okienko na ekranie Workbencha, na którym odtwarza animację. Posiada wszystkie istotne funkcje i potrafi odtworzyć część plików formatu .mov, których nawet MooVid (jeszcze) nie jest w stanie odtworzyć.


(5)Moovid odtwarza animacje w formacie 3ivx

Co z innymi formatami animacji, np. FLI lub FLC?

Jak już wspomniałem użytkownicy PPC mogą spróbować AMP-a, a dla 68k stworzono takie programy jak flick, który pracuje na ekranach Cybergfx oraz xAnim, port odtwarzacza animacji x11, który może także do odtwarzać animacje formatów AVI, MOV, DL, MovieSetter oraz wiele innych. Jeśli jeszcze nie jesteś usatysfakcjonowany programami, które tu wymieniłem to wejdź na Aminet i poszukaj innych w katalogu gfx/show.

Czy są jakieś odtwarzacze 3ivx?

3ivx to kolejny kodek Mpeg4 więc AmigaOS jest oficjalnie wspierany. Istnieje specjalna wersja MooVida, która odtwarza powyższy format. Można ją znaleźć na stronie 3ivx.

Jestem pewien, że jest jeszcze wiele odtwarzaczy animacji dla RealVideo/Media, prawda?

Niestety nie ma jeszcze odtwarzaczy, których autorzy mogliby wykupić licencję, która jest dla nich zbyt droga. Istnieje eksperymentalny odtwarzacz RealAudio (jest dosţepny na Aminecie). Tylko, że nie jest to odtwarzacz animacji, ale chociaż możemy posłuchać dzięki niemu dźwięki pokrewnego formatu. Program ten to RAPlay.

Sprawdzałem część filmów zapisanych w nowszych formatach i nie chcą się one odtwarzać za pomocą wyżej wymienionych odtwarzaczy.

Nie wszystkie kodeki są zaimplementowane w wymienionych odtwarzaczach ponieważ licencja na nie może być zbyt droga dla autorów amigowych programów. Amigowy rynek jest bardzo mały - dlatego powinniśmy rejstrować swoje ulubione odtwarzacze animacji już teraz!

OK, ale ja chcę ściągnąć trochę filmów, które będą działać! Gdzie mogę je znaleźć? Czy możesz mi polecić kilka stron z nimi?

Oczywiście, sprawdź nasz dział z linkami, gdzie zamieściliśmy listę stron, z których ściągniesz dużo filmów, które będziesz mógł oglądać na każdym z wyżej wymienionych amigowych odtwarzaczy animacji.

Hmmm... mam wrażenie, że jest bardzo dużo odtwarzaczy animacji dla - tak zwanej - 'umarłej platformy'!

Masz rację.

FAQ został napisany przez Richarda Kappa w maju 2001 roku.

Tekst przetłumaczyli dla GFX-BASE Paweł Stefański oraz Grzegorz Murdzek.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem