Antiword to narzędzie, za pomocą którego w wygodny sposób można dokonywać konwersji raczej kiepsko obsługiwanych pod AmigaOS dokumentów w formacie Microsoft Word. Co prawda jest mi obecnie trudno sobie wyobrazić kogoś, kto nie ma gdzieś na boku jakiegoś komputera z innym niż AmigaOS/MorphOS systemem, ale gdyby jednak takie osoby nadal istniały, w celu opisanym powyżej powinny korzystać z Antiworda. Jest to program dosyć leciwy. Bardzo popularne były wersje 0.20 i 0.21, które to były zbawienne na przełomie wieków zapewniając konwersję dokumentu w formacie Word do jednego z trzech formatów: PostScript, XML oraz czysty plik tekstowy. Dodajmy do tego obsługę konwersji znaków na bazie szerokiego spektrum mapy kodowania, a program zasadniczo pozwalał bez większych problemów odczytać dowolny plik z rozszerzeniem .doc. Najnowsza wersja tego konwertera, oznaczona symbolem 0.37b, zapewnia również konwersję do formatu PDF.
Antiword wywodzi się z systemów uniksowych, a więc jego obsługa sprowadza się do wklepywania długiego ciągu parametrów w linii poleceń. Dokładne szczegóły znajdują się w dokumentacji, która w prosty sposób wyjaśnia jak z nich korzystać. Dla ułatwienia zadania przytoczę tutaj przykład, z którego osobiście korzystam najczęściej:
antiword020 -a a4 -m 8859-1.txt file.doc >file.pdf
gdzie:
-a - oznacza zapis do formatu PDF. Jeżeli chcemy zapisać do formatu PostScript wystarczy zmienić literkę a na p. Jeżeli nic nie podamy, program dokona konwersji do pliku tekstowego,
-m - pozwala wskazać nazwę pliku z mapą kodowania, w której jest plik. Mapy kodowania muszą znajdować się w katalogu ".antiword",
file.doc - nazwa pliku w formacie Microsoft Word
file.pdf - nazwa pliku wynikowego
Nie wspomniałem nic o parametrze a4. Należy on do parametru -a i -p i dotyczy rozmiaru arkusza papieru.
Dla osób leniwych lub mniej obytym z systemem ważna informacja - do programu istnieje GUI, które ratuje takie osoby przed wklepywaniem składni w oknie konsoli. Niestety GUI została stworzone pod wersję 0.21 i choć można z niego korzystać pod wersją 0.37b, to nie będziemy w stanie wygenerować za jego pomocą pliku PDF. Sposób instalacji programu został opisany w dokumentacji.
Strona projektu: http://www.winfield.demon.nl/
Archiwum z wersją dla AmigaOS do pobrania z Aminetu.