"Wolfenstein 3-D" to pierwsza gra ID Software, od której wszystko się zaczęło. Wszystko, mam na myśli to, co jest związane z grami z gatunku First Person Shooter. Gra przełamała wszelkie kanony, a pobił ją dopiero tytuł, z tej samej stajni, który odniósł jeszcze większy sukces - "Doom". Może wydać się dziwne, ale "Wolfenstein 3-D" nie jest oryginalnym pomysłem - ta gra, to remake. Twórcy postanowili przenieść w świat 3D gry z początku lat 80. wydane przez Muse Software na komputery 8-bitowe (Apple II, Atari i Commodore 64) - "Beyond Castle Wolfenstein" oraz "Castle Wolfenstein".
Gracz wciela się w postać amerykańskiego żołnierza polskiego pochodzenia – Williama B.J. Blazkowicza, który zostaje schwytany i uwięziony w hitlerowskiej twierdzy Wolfenstein. Musi z niej uciec, eliminując na swojej drodze niemieckich żołnierzy oraz psy. Budynek przypomina trochę wiezienie, a trochę kwatery żołnierskie. Znajdują się w nim ukryte przejścia oraz skrytki, w których znajdziemy nie tylko skarby powiększające nasz dorobek punktowy, ale także dodatkową amunicję niezbędną w eksterminacji przeciwników, jak i apteczki pierwszej pomocy oraz żywność regenerujące nadwątlone w walce siły.
Silnik gry jest całkiem szybki, choć mając na względzie jego nieskomplikowanie (np. w porównaniu z "Doomem" mógłby być szybszy. W całej grze występuje kilka zestawów grafik, które budują pomieszczenia, po których wędrujemy.
"Wolfenstein 3-D" wydany został jako gra shareware i w takiej postaci zawiera tylko jedną część - Escape from Wolfenstein. Składa się ona z dziesięciu etapów. Wersja komercyjna posiada dodatkowe dwie części, a każda z nich kolejne dziesięć etapów.
Trzy lata po premierze gry, firma ID Software zdecydowała się na upublicznienie kodu źródłowego. To przyczyniło się do powstania wielu portów gry na różne platformy, w tym także dla Amigi w różnych odmianach (AmigaOS 3.x, AmigaOS 4.x, AROS, MorphOS). Do działania niezbędne są pliki z oryginalnej wersji gry, zarówno w postaci shareware, jak i komercyjnej. Tytuł nadal jest do nabycia.
Poniżej znajduje się odnośnik do wersji gry przeznaczonej dla AmigaOS 3.x. W archiwum znajduje się port gry wykonany przez Sebastiana Jędruszkiewicza oraz shareware'owa wersja gry.