@tcz,
post #1
Oczywiście.
Koniecznie musisz zrobić tak:
Zakładasz partycję systemową w obszarze do 3.9 GB. Możesz też założyć np. 4 partycje systemowe, dla kilku systemów lub więcej. Ale pamiętaj aby zmieścić się w 3.9 GB. Dlaczego?
Ponieważ potrzebujesz kickstart 3.0/3.1 i SCSI device w nim zawarty "widzi" tylko do 4 GB.
Ślicznie.

Gdy masz już system, to czas na nowe SCSI device. Ściągnij je z Aminetu, ściągnij też LoadModule. Za pomocą LoadModule załadujesz nowy SCSI device (linijkę dopisujesz w startup-sequence) i Amiga "zobaczy" cały twardy dysk. Sciągnij zatem HDInstTools z Aminetu i skonfiguruj pozostałą część HDD, koniecznie zaczynając od obszaru 4.1 GB (stary HDToolbox z WB 3.0/3.1 się do tego nie nadaje).
OK, dlaczego zostawiamy odłogiem obszar od 3.9 GB do 4.1 GB? Ponieważ gdy z jakiegoś powodu nie załaduje się nowy SCSI device, to partycja która zaczynałaby się np. od obszaru 3 GB i kończyła na np. 100 GB (itp.), będzie widoczna w systemie bez nowego SCSI device. Ale! Jeżeli coś na nią skopiujesz, to uszkodzisz wszystkie dane na twardym dysku.
Dlatego obszar od 3.9 GB do 4.1 ZAWSZE zostawiamy odłogiem, pusty.
Inną alternatywą dla nowego SCSI jest AmigaOS3.9. Na nim od razu działają wielkie HDD, ponieważ jest to już odpowiednio spaczowane. Jednak cały czas pamiętaj o obszarze 3.9-4.1 GB.
Później czeka cię zabawa z filesystemem. Dla systemu warto zrobić partycję 700 MB (tak aby zmieściła się na płycie CD) i zostawić ją na FFS. Tak będzie bezpieczniej. Natomiast do wieeeeelkich partycji FFS z blokiem 512 się nie nadaje. Kasowanie plików z takiej partycji potrwa wieczność. Więc musisz stworzyć blok minimum 2048 (1024 będzie za mały).
Innym rozwiązaniem jest założenie SFS (Smart File System). Na jednym HDD można mieć jednocześnie partycje w FFS, SFS, itd.
SFS używa bloku 512, buforów 100 i działa jak błyskawica.