• Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

08.02.2005 12:57, autor artykułu: Zbigniew Mońko
odsłon: 36720, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Compact Flash Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem interfejsu FLASH do złącza PCMCIA. Rozwiązanie to jest ciekawe i funkcjonalne, choć cena mogłaby być nieco niższa. Testowane urządzenie firmy "Pretec" (czytnik kart Compact Flash) zakupiłem w jednym z marketów po atrakcyjnej cenie, do owego czytnika dokupiłem pamięć 64 MB Flash typ I firmy Sandisk. Całość widoczna na zdjęciu obok.

Montaż przebiega sprawnie, lecz aby urządzenie było widziane przez Amigę, należy wgrać do DEVS: sterowniki CFD, które znajdziemy na Aminecie. Gdy nasza Amiga zobaczy już flasha (widoczny jako dodatkowy dysk), dobrze byłoby podnieść funkcjonalność urządzenia. W tym celu instalujemy sterowniki Fat95 i nasz komputer będzie mógł bez problemów wymieniać się danymi z PC. Tak, tak, to nie pomyłka. Wkładamy adapter z kartą flash do PC (do notebooka w złącze PCMCIA lub do adaptera np. pod USB) i już szybko i bezboleśnie możemy przenosić dane z PC na Amigę i odwrotnie.

Rewolucją jest fakt, iż urządzenie jest typu Hot PnP! Co to oznacza? Tyle, że nie trzeba wyłączać komputera, żeby zainstalować tę kartę. Rewelacji jest więcej, mianowicie po ponownym włożeniu do portu PCMCIA, Flash pojawia się natychmiast, podobnie jak dyskietka włożona do stacji FDD.

Instalacja oprogramowania do obsługi Compact Flash PCMCIA

Compact Flash Do uruchomienia czytnika kart CFD będziemy potrzebować:

1. Pakiet CFD dostępny na Aminecie.
2. Pakiet Fat95 dostępny również na Aminecie.
Oba pakiety są darmowe.

Instalacja pakietów nie powinna nastręczyć nikomu problemów, nawet niedoświadczonemu użytkownikowi. Pobrane z Aminetu archiwa rozpakowujemy i kopiujemy plik compactflash.device do katalogu DEVS: a plik CF0, oznaczający nasz napęd (CF), do DEVS:DOSDrivers. Następnym krokiem jest instalacja Fat95, który ma własne menu instalacyjne i kilka wersji językowych, w tym polską. Wystarczy więc kliknąć na ikonę instalatora, który załatwi za nas całą resztę. Tak spreparowany system restartujemy i po jego uruchomieniu powinniśmy zobaczyć nowy dysk.

Obsługa czytnika kart CF

Compact Flash Wydawałoby się rzecz banalana, ale czy na pewno? Musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach korzystania z czytnika kart CF PCMCIA. Czytnik jest urządzeniem Hot PnP czyli można je demontować i montować podczas pracy komputera, ale niezmiernie ważną, a wręcz kluczową sprawą jest, aby wyjmować całą kartę wraz z pamięcią. Jeżeli wyjmiemy samą pamięć, jest duże prawdopodobieństwo uszkodzenia pamięci CF lub czytnika kart CF. Zdarzyć się może, że po restarcie komputer nie zobaczy karty CF. Nie należy się tym zbytnio przejmować, wystarczy dokonać ponownego restartu i problem już nie powinien wystąpić. Jest to wina złącza PCMCIA w Amidze - czasem po prostu się blokuje.

Podsumowanie

Interfejs Flash do złącza PCMCIA to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie. Jest do nabycia w zasadzie w każdym hipermarkecie lub w sklepie z akcesoriami fotograficznymi. Do testowanego czytnika można montować karty Flash typ I i II o różnych pojemnościach od 2 MB nawet do 2 GB! Oczywiście im większa pojemność, tym wyższa cena.

Za:

  • szybkość - w przypadku karty 16 MB odczyt odbywa się z prędkością 1 MB/s a zapis 600 kB/s, w przypadku karty 64 MB jest to odpowiednio 1,6 MB/s i 800 kB/s (im większa karta tym szybszy transfer);
  • funkcjonalność - możliwość przenoszenia danych między Amigą, PC i Mac;
  • technologia Hot PnP (nie ma konieczności wyłączania komputera podczas montażu);
  • dostępność.

Przeciw:

  • cena, mimo, że już niższa niż kilka lat temu, nadal jest dość wysoka.

 głosów: 9   
komentarzy: 20ostatni: 08.07.2023 11:18
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem