• Wyjście S-VIDEO z Amigi 1200

27.10.2006 19:07, autor artykułu: Marcin Cichy
odsłon: 37116, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Po zakupie mojej upragnionej Amigi 1200 i pierwszych spędzonych z nią chwilach, zostałem przepędzony sprzed telewizora przez rodzinę. O ja nieszczęsny! Rozglądając się za możliwościami podłączenia komputera do jakiegokolwiek wyświetlacza przeszukałem wszelkie możliwe sklepy internetowe zaopatrujące nas w sprzęt do "Przyjaciółki", aukcje internetowe oraz fora, jakie tylko znalazła wyszukiwarka internetowa. Możliwości miałem następujące:

  • zakup urządzenia zwanego ScanDoubler, ale kwota od 249 PLN do 529 PLN była już niemożliwa do wydania po okresie doposażenia Amigi w niezbędne usprawnienia, rozszerzenia itd.
  • zakup przejściówki RGB-VGA; cena znośna, jednak wizja dwóch monitorów na biurku, brak możliwości uruchamiania niektórych gier (działają tylko w systemie PAL) skutecznie odciągnął mnie od tego pomysłu,
  • zakup dedykowanego monitora dla Amigi; no tak znowu dodatkowy monitor,
  • podłączenie Amigi poprzez tuner TV zainstalowany w PC.

Tak, to ostatnie rozwiązanie wydawało się idealne. Jeden monitor na blacie, a Amiga wyposażona w wyjście Composite Video (tuner TV również posiada takowe wejście). Pięknie. Pozostaje kupić kabel i możemy szaleć. No cóż, po pewnym czasie okazało się, że nie jest tak wspaniale. Obraz, który możemy wyświetlić z Amigi poprzez złącze kompozytowe jest niestety daleki od ideału. Po dłuższej chwili spędzonej przed takim zestawem oczy chowają się za mózgiem, w tyle czaszki.

Moje poszukiwania skupiły się tym razem na możliwości podłączenia Amigi do karty TV poprzez złącze S-VIDEO. Na Aminecie pod tym adresem można znaleźć bardzo dobry opis wykonania takiego podłączenia. Jest on oparty na rozwiązaniu, które firma Commodore seryjnie stosowała w CD32. Ciekawe czy producent naszej Amigi chciał ponownie oszczędzić kilka dolarów na pozbawianiu A1200 takiego udogodnienia? Pytanie to nie jest bezzasadne, gdyż, jak za chwilę się przekonacie, aby osiągnąć swój cel potrzebowałem kilku elementów za około 20 PLN i chwilę czasu. Pozostałe części, np. enkoder wideo CXA1145, który jest niezbędny, znajdują się już na płycie Amigi.

Zanim podam co i jak, pragnę zaznaczyć, że nie jestem elektronikiem. Potrafię czytać schematy i posługiwać się lutownicą, ale nie wyjaśnię nikomu od strony teoretycznej działania opisywanego układu. W związku z powyższym nie biorę żadnej odpowiedzialności za przedstawione rozwiązanie, jego działanie lub ewentualne usterki sprzętu (redakcja PPA także - przyp. redakcja). Jeżeli nie potrafisz obsługiwać lutownicy poproś kogoś o pomoc. Nie warto uśmiercać "Przyjaciółki".

W mojej Amidze 1200 (rev. 1d4) układ spisuje się na medal i nie mam z nim żadnych problemów. Porównajcie dwa poniższe schematy.

S-Video
A1200 schemat
S-Video
CD32 schemat

Są to fragmenty schematów Amigi 1200 i CD32. Jak sami możecie zauważyć w A1200 czegoś brakuje. Co będziemy potrzebować?

Podzespoły:

  • R1 - 2k2
  • R2, R4 – 100R
  • R3 - 75R
  • R5 - 68R
  • D1 – 1N914 lub 1N4148
  • Q1,Q2 - 2N3904
  • C1 – 100uF (tantalowy)
  • C2, C4 – 100pF
  • C3 – 1nF
  • 2x koralik ferrytowy (FB)
  • 1x gniazdo miniDIN 4 pinowe (żeńskie), tzw. na obudowę
  • przewód dwużyłowy w ekranie
  • kawałek uniwersalnej płytki drukowanej
  • ewentualnie lakier elektroprzewodzący, taki do naprawy ogrzewania szyb w samochodach.

Narzędzia:

  • dobra lutownica (ja używałem zwykłej grzałkowej 30 W)
  • cyna z topnikiem
  • pęseta
  • narzędzie do ściągania izolacji z przewodów
  • wiertła + wiertarka
  • pilnik
  • drobny papier ścierny

A teraz opiszę jak to wszystko poskładałem.

Wybrałem elementy do montażu powierzchniowego (SMD), jedynie tranzystory zastosowane w układzie są tradycyjne (do montażu przewlekanego), ale tylko dlatego, że nie dostałem ich odpowiedników SMD. Cały układ został zmontowany na płytce uniwersalnej (fragment płytki UM-34 Cyfroniki) i zabudowany w klasycznej obudowie Amigi 1200, raczej nie polecam łączenia wszystkiego na tzw. "pająka".

S-Video S-Video

Nie będę się wgłębiał w to, co i jak lutowałem. Po prostu dokonałem połączenia elementów według poniższego schematu.

S-Video

Przy montażu podzespołów typu SMD (oczywiście przewlekanych też) należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie przegrzać ich grotem lutownicy. Jednocześnie należy pamiętać o ich małych wymiarach i możliwości spowodowania zwarć.

S-Video

Płytkę z wlutowanymi elementami przykleiłem do kawałka plastiku odzyskanego z wtyczki, z taśmy do twardego dysku 2.5". Wtyczkę musiałem trochę skrócić, gdyż do pinu 39 złącza IDE w Amidze mam podpięty sygnał LED z kontrolera FastATA. Oczywiście przed dokonaniem takiej operacji należy wtyczkę pozbawić metalowych styków przesyłających sygnał z taśmy do złącza. Tak przygotowany układ nasadziłem na wspomniane już złącze IDE w Amidze.

S-Video

Rozwiązanie to ma taką zaletę, że możliwy jest szybki demontaż układu, a poza tym znajduje się on blisko enkodera wideo CXA1145. Można oczywiście całość umieścić pod stacją dyskietek. Jest tam miejsce, za małą klapką z tyłu obudowy, obok gniazda myszki. W moim przypadku jednak nie wchodziło to w grę, gdyż w tym miejscu mam już wbudowany automatyczny przełącznik mysz-joystick i siłą rzeczy brakuje miejsca.

Zmontowaną płytkę połączyłem krótkimi przewodami z odpowiednimi wyjściami enkodera CXA1145. Z drugiej strony podłączyłem kabel i przeciągnąłem za złączem klawiatury i pod stacją dyskietek do prawego boku obudowy. W tym miejscu wywierciłem otwór i zamontowałem gniazdo S-VIDEO. Należy zwrócić uwagę na podłączenie sygnałów chrominancji i luminacji do odpowiednich złącz w gnieździe miniDIN. W przypadku zamiany między sobą sygnałów nic złego nie powinno się wydarzyć. Po prostu zobaczymy czarny ekran i nic poza tym. Ale strachu można się najeść do syta.

Kilka wyjaśnień.

Rozwiązanie, które zaprezentowałem, jest zgodne z zastosowanym w każdej CD32. Jest ono trochę odmienne od tego, które znajdziecie w opracowaniu z Aminetu. Moje działa na 100%, czego dowodem są zamieszczone poniżej zrzuty ekranowe. Z tego co wiem, to drugie również działa bardzo dobrze. Tym bardziej, że jego autor dużo lepiej niż ja orientuje się w arkanach elektroniki. Rozwiązanie zaprezentowane w niniejszym opisie można z powodzeniem zastosować w Amidze 600. W zakresie wyprowadzenia sygnału video z komputera dysponuje ona identycznymi rozwiązaniami jak Amiga 1200. W przypadku wystąpienia wątpliwości dotyczących zastosowanych elementów, odsyłam do ich kart katalogowych.

W moim układzie wszystkie wolne (niepołączone z elementami) pola cynowe na płytce oraz masę dodatkowo pokryłem lakierem elektroprzewodzącym. Lakier taki można kupić za około 10 PLN na prawie każdej stacji benzynowej lub w sklepie motoryzacyjnym. W wyniku tej operacji powstało dość rozległe pole masy. W efekcie odnoszę wrażenie, że obraz wyświetlany przez Amigę za pomocą złącza S-VIDEO dodatkowo się poprawił.

S-Video

Zakończenie

I oto dotarliśmy do końca przeróbki. Mam nadzieję, że jest opisana dość łopatologicznie (zgodnie z życzeniami zawartymi na forum PPA). Poniżej zamieszczam dodatkowo kilka zdjęć wykonanego układu oraz trochę zrzutów ekranowych. Niech każdy sam oceni efekty. Życzę Wszystkim udanych modyfikacji i ostrego obrazu. Powodzenia.

S-Video
Zdjęcie układu
zabudowanego na złączu IDE
S-Video
Inny widok
przejściówki

S-Video
Gniazdo S-VIDEO
od środka Amigi
S-Video
Gniazdo S-VIDEO
na zewnątrz obudowy

S-Video
Gniazdo S-VIDEO
z podłączonym przewodem
S-Video
Kolejny widok
gniazda S-VIDEO

S-Video
COMPOSITE
S-Video
S-VIDEO

S-Video
COMPOSITE
S-Video
S-VIDEO

S-Video
COMPOSITE
S-Video
S-VIDEO

S-Video
COMPOSITE
S-Video
S-VIDEO

S-Video
COMPOSITE
S-Video
S-VIDEO

S-Video
COMPOSITE
S-Video
S-VIDEO

    
komentarzy: 19ostatni: 16.01.2016 11:56
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem