Komentowana treść: Amiwest 2022 - podsumowanie
[#151] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@WojoS, post #149

Nie wrzucaj wszystkich NG do jednego worka, bo to co piszesz o sprzęcie dla AmigaOS 4.x, ma się nijak do MorphOSa i AROS'a.
[#152] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #150

Poza tym jak byś nie zauważył, obecnie Apple pracuje na ARM. Co jednak sugeruje, że x86 nie było najfortunniejszym wyborem chyba...


Idąc tym tokiem rozumowania, to - tak samo jak PPC było dowodem na to, że 68k nie było najfortunniejszym wyborem chyba....

Chce Ci się poprawiać tak oczywiste literówki?


Skąd miałem wiedzieć czy to literówka :)

Po pierwsze, nie krytykuję NG, nie wiem skąd to wziąłeś. Krytykuję "przesiadanie się" na x86 bo uważam że g...o z tego wynika, prócz opóźnień i marnowania energii i potencjału.


Dobrze, to napisz na jakiej podstawie tak uważasz, jako niebędący w temacie NG, a później ja napiszę dlaczego tak nie uważam :)

I jakie głupoty piszę? Możesz je zacytować?


Zacytowałem w poście na który właśnie odpowiedziałeś, jedno okazało się literówką, ale reszta jest bez sensu i wynika z niewiedzy.

Jeśli Ci się uda, skąd u Ciebie z kolei przeświadczenie, że Ty z kolei piszesz same mądrości??


Bo staram się opierać na faktach, a nie odczuciach.

A faktem jest że droga jaką przeszedł Apple 68k<PPC<x86/x64, nie była głupia tylko konieczna i niezbędna.
[#153] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@karolb, post #151

Chodziło mi o Amiga OS 4.x i dedykowany temu systemowi sprzęt NG i nie miałem na myśli MorphOSa i AROSA
[#154] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #150

Krytykuję "przesiadanie się" na x86 bo uważam że g...o z tego wynika, prócz opóźnień i marnowania energii i potencjału.

A ja chcę mieć takiego thinkpada z Mosem i Wayfarerem który zapierdziela a nie ledwie pełza. Zabawa w PPC to zamykanie się w skansenie ze sprzętem o wydajności sprzed 20 lat, robionym przez firmy krzaki w absurdalnych cenach. Jak niby ten amigowy "potencjał" ma się rozwinąć na takim truchle?
4
[#155] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@karolb, post #152

Dobrze, to napisz na jakiej podstawie tak uważasz, jako niebędący w temacie NG, a później ja napiszę dlaczego tak nie uważam :)


Ponieważ uważam że "jestem w temacie NG", to nie mogę się wypowiadać jako ktoś, kto nie jest.

Skąd miałem wiedzieć czy to literówka :)


Innymi słowy, masz mnie za idiotę, czy tak?


Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 18:27:44 przez _DiskDoctor_
[#156] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #150

Krytykuję "przesiadanie się" na x86 bo uważam że g...o z tego wynika, prócz opóźnień i marnowania energii i potencjału.


Czyli jak wg Ciebie zapewnić odpowiednią wydajność i nie marnować powyższych (cokolwiek by to znaczyło)?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 18:57:05 przez Jacques
1
[#157] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #155

Ponieważ uważam że "jestem w temacie NG", to nie mogę się wypowiadać jako ktoś, kto nie jest.


Dobrze, to napisz na jakiej podstawie tak uważasz, jako będący w temacie NG :)

W przypadku MorphOSa na x64 będzie emulacja PPC, czyli dostęp do starego softu + nowy szybki natywny na x64. Same plusy. Nie tylko dla Wayfarera, ale też np. portów gier czy emulatorów konsol.

Dlatego nie rozumiem tej krytyki co do migracji na x64. Jako użytkownik MOSa, wręcz nie umiem się doczekać :)

Innymi słowy, masz mnie za idiotę, czy tak?


Nie znając osoby oceniam po tym co pisze, czasami przeglądam posty w profilu PPA.
Z idiotami nie dyskutuję, czyli jak widać nie mam Ciebie za idiotę OK
1
[#158] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@Jacques, post #156

Uwazam ze obecnie (PPC) jest dobrze. Sprzet jest dostepny (z przerwami) ale juz nie - przystepny.

Oczywiscie przesiadka na x86 obnizy ceny sprzetu… Tylko czy na to potrzeba marnowac tyle zachodu obecnie? Czy korzysc jest wspolmierna do nakladow?

Moze lepiej zainwestowac w soft, pakiet biurowy, przegladarke? Multi core?

Gdyby mnie mial ktos spytal o docelowa architekture, to bez watpienia wybralbym ARM. Ale jak wspomnialem, uwazam ze sa duzo wazniejsze potrzeby obecnie.

PPC -> x86 = temat zastepczy.
1
[#159] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@karolb, post #157

Dobrze, to napisz na jakiej podstawie tak uważasz, jako będący w temacie NG :)


Napisałem choćby powyżej, mogę powtórzyć.

Brakuje SOFTu, SOFTu aby MOS/OS4 były w 100% realną alternatywą dla innego desktopa.. Niestety nie są, a dowodów wystarczy poszukać tu (niekiedy) lub na np. AmigaWorld Net (ostatnie 10 lat). Tam użytkownicy często piszą, że do używania OS4/MOS "na codzień", brakuje Im X, Y, Z, ... a ta lista lamentów jest długa.

Co z tego że kupię 33%-50% taniej nowy sprzęt x86 pod NG, skoro ch**a na tym porobię i tak.

Dlatego nie rozumiem tej krytyki co do migracji na x64. Jako użytkownik MOSa, wręcz nie umiem się doczekać :)


Ja piszę ogólnie (średnio) dla zarówno użycia MOSa, AROSa czy OS4. Oczywiście MOS jest w sensie "używalności" najbliżej ideału.

Co nie znaczy, że blisko.

Z idiotami nie dyskutuję, czyli jak widać nie mam Ciebie za idiotę


OK to dobrze, mniemam iż dotąd, nie daję ku temu powodów.
[#160] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #159

Brakuje SOFTu, SOFTu aby MOS/OS4 były w 100% realną alternatywą dla innego desktopa..


Zgadza się, ale nie liczę na to że będzie, nie ma szans. Użytkownicy NG już dawno temu się pogodzili że nie gonią mainstreamu, fajnie że jest przeglądarka na czasie, ale czy pakiet biurowy jest aż tak potrzebny?

Co z tego że kupię 33%-50% taniej nowy sprzęt x86 pod NG, skoro ch**a na tym porobię i tak.


Dla MOSa to wystarczy PM G5, więc taki RYZEN wyjdzie drożej, głównie chodzi o szybszy sprzęt dla przeglądarki, bo dzisiaj przeglądarka to podstawa, może zadziała taki np. "Microsoft Office Online" i problem pakietu biurowego zostanie rozwiązany :).
2
[#161] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@karolb, post #160

już dawno temu się pogodzili że nie gonią mainstreamu


No nie wiem.

Ja mając zakusy na Tabora (2019/20) lub Sam460LE (2022) gdzieś tam w duchu ufałem żeby działała przeglądarka, office itp.

Po co?

Ponieważ mam zamiar używać NG ZAMIAST mojego Desktopa.

BTW z tą prędkością i przeglądarką to racja.
[#162] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@karolb, post #160

Powtórzę się. Mam nadzieję, że MorphOS x86 to będzie system 64-bitowy, obsługujący wiele rdzeni, dużo ramu, technologie typu Wifi6, BT, karty grafiki od RX 570 w górę. Będzie miało MUI, Ambienta, ale nie będzie kastrować możliwości sprzętu do 1 rdzenia 2GB ram, bo zgodność z AmigaOS 3.x rulez. Stare gry to mogą się uruchamiać dzięki nakładce Janus czy innej. Liczę na nowego Pythona, Blendera, LO, przeglądarkę, itd., czyli poziom używalności jakiegoś Linuksa niekoniecznie Ubuntu. Może się przeliczę. Inaczej szkoda zachodu.
4
[#163] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@KM_Ender, post #162

i frytki :)
3
[#164] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@michal_zukowski, post #163

... czyli nic z tego... dobrze wiedzieć i nie robić sobie złudzeń.
[#165] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@KM_Ender, post #164

Lepiej nie robić sobie złudzeń, i miło się zaskoczyć OK
1
[#166] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@KM_Ender, post #164

Jeśli MorphOS w jakiejś formie przejdzie na little endian to oczywiście portowanie bedzie prostsze, ale duże kobyłki pozostają dużymi kobyłkami i dorobienie GUI do tego to wiele miesięcy pracy. MorphOS NG nic tu nie przyspieszy (jesli chodzi o napływ nowego oprogramowania). Oczywiście prędkość będzie dużo większa i takie apki jak Wayfarer powinny śmigać więc używalność systemu drastycznie wzrośnie, ale nie ma co marzyć o tonach nowego rozbudowanego oprogramowania.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 00:42:51 przez michal_zukowski
3
[#167] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #161

Sama szybko działająca i obsługująca współczesne standardy przeglądarka internetowa to już jest dużo. Dzięki aplikacjom "webowym" masz wtedy dostęp do pakietu biurowego, zaawansowanego programu do obróbki grafiki (Photopea) a nawet edytora wideo. To nie jest rozwiązanie idealne, ale "na bezrybiu i rak ryba".
6
[#168] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@recedent, post #167

Aplikacje webowe to gowno a nie aplikacje.

Ale dobre o to…

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 12:31:28 przez _DiskDoctor_
[#169] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #150

Ogólnie pełna zgoda Doctor! :) Osobiście (po przejściu MorphOS na x86) zrezygnuję z MOSa... Nie po to czekałem na odejście od x86 przez Apple (nie używam już w domu x86), żeby teraz kupować coś na x86... Oczywiście życzę powodzenia z x86, ale ten pociąg już nie dla mnie...

Jeżeli chodzi o przejście przez Apple z ppc na x86, to było ono konieczne... nie było sensownego wyjścia.
Teraz przejście na Arm / Apple Sillicon to już inna bajka i odbyło się (bo już jest końcówka) prawie bezboleśnie. Perspektywy są niezłe i mam nadzieję, że kilka lat będzie spokoju
[#170] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #168

Też wolę aplikacje natywne, ale dostępność webowych jest ok. To często kompromis - i tak należy do takich aplikacji podchodzić. Oczywiście najlepsze są aplikacje natywne (design/szybkość/wykorzystanie sprzętu), ale uniwersalne/webowe też są ok. To i tak 1000x lepsze niż np. uniwersalne aplikacje w javie
[#171] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #158

Moze lepiej zainwestowac w soft, pakiet biurowy, przegladarke? Multi core?

To jest bez sensu. Twórcy AOS4.x nie ogarnęli multicore przez kilkanaście lat, a w chwili obecnej to już na pewno linia PowerPC to gwóźdź do trumny. Kilku fanatyków kupi i usprawiedliwi wszystko, ale tak patrząc na te bieda promocje i drogi autorski sprzęt wydawany w "szokujących" Ilościach nie ma innej opcji jak migracja na gotowy i tani sprzęt i poświęcenie finansów na migrację systemu. Arm czy x86 to i tak dobry wybór przy PowerPC
[#172] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@X-Type^HVR, post #170

Czyli co. MorphOS po przejsciu na c86 stanie sie systemem operacyjnym “w chmurze”?

Niczym niegdys Chromium?

Dramat…
[#173] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #168

Aplikacje webowe to gowno a nie aplikacje.


To krok do przodu. Kiedyś Amiga szła z duchem czasu i nie rozumiem dlaczego ma się izolować
[#174] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #172

Dramat…

Dla mnie sukcesOK
[#175] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #172

Możliwe... Rozumiem ludzi z MOS Team, dla których x86 to jedyna droga, ale... Odnoszę wrażenie (a kiedyś miałem tylko nadzieję, że tak się stanie :) ), że świat trochę już "skręcił" w kierunku Arm (nawet nasze klasyki..): telefony, urządzenia, minikomputery jak Raspberry Pi (czyli pośrednio nasze dopalone klasyki, czyli Pistormy), wszelkiego rodzaju podobne "twory" na Arm... I to jest dobra droga wg mnie... Nie mówię czy to źle, czy dobrze (dla mnie dobrze :) ) i nie oceniam - po prostu odniosłem takie wrażenie....

Oczywiście jest jakaś "nisza" i np. fajnie by było mieć MOSa np na MacBook Air (x86), ale... to nie dla mnie :) Nie po to trzymałem kciuki za przejście Apple na AS/Arm, żeby teraz kupować stare maki z x86... to będzie to samo, jak z Makami na ppc

ps. nie miałem nigdy swojego pc z x86 i nie planuję zakupu Dlatego wspominam o MOS na Apple x86...
1
[#176] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@X-Type^HVR, post #175

A co to jest za różnica jaki procesor siedzi w komputerze? Odczuwasz jakieś negatywne bioprądy kiedy w pobliżu jest coś na x86?
Czy tez może programujesz w asm czy tam kodzie binarnym?
Mi to wyglada na bezsensowne uprzedzenie i jakiś fetysz
3
[#177] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie
Nie rozumiem tej całej dyskusji o MorphOS na x86 czy x64. Często szukałem informacji na temat postępów prac nad MorphOS dla x86 ale cisza. Dzisiaj postanowiłem znów poszperać i znalazłem tylko jedno pytanie na angielskim forum w miarę aktualne czy jakieś prace trwają czy projekt umarł i tylko jedną odpowiedź pod postem: "Dead"

I na tym chyba by trzeba było zakończyć marzenia o MOS na tanim sprzęcie x86 czy x64.

Było pokazane jedno demo i tyle. Może projekt jest za duży dla małej liczby programistów i dlatego umarł. Nie ma sensu nad tym rozważać. Nie wierzę że jakby prace trwały nadal nad wersją x86 to nic by o tym nie było wiadomo. Żadnej informacji, news'ów czy pokazanej jakiejś wersji Alpha przez tak długi czas.

Na pewno MOS by na tym zyskał. Może by nie było wysypu oprogramowania ale myślę że by zaczęło powstawać coś więcej dlatego że: tani i łatwo dostępny sprzęt=więcej użytkowników=więcej programistów.

Ponadto MOS jest lekki i mogłby ożywić stare trupy na których obecnie niewiele można zrobić na współczesnych systemach.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 18:07:15 przez Prometeusz84
[#178] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@Prometeusz84, post #177

Często szukałem informacji na temat postępów prac nad MorphOS dla x86 ale cisza. Dzisiaj postanowiłem znów poszperać i znalazłem tylko jedno pytanie na angielskim forum w miarę aktualne czy jakieś prace trwają czy projekt umarł i tylko jedną odpowiedź pod postem: "Dead"


To ciekawe co piszesz. Rzucisz linkiem do tego angielskiego forum? Kto z MorphOS-Teamu tak napisał?
[#179] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@Prometeusz84, post #177

Morohos Team tak ma.

Port na Maca Mini PPC tez byl jak jasny grom z tego co pamietam.

@recedent dobrze pamietam?
[#180] Re: Amiwest 2022 - podsumowanie

@_DiskDoctor_, post #179

Nie bardzo. Wcześniej system był pokazywany na Macu Mini (nawet - z tego co pamiętam - Jaca przybył na którąś edycję AmiZaduszek z Miniaczem, chociaż nie pamiętam już czy demował wtedy MorphOS-a na tym czy po prostu pokazywał sprzęt). Aczkolwiek jakiejś oficjalnej daty supportu nikt (jak zwykle) nie podawał.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem