kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.
Tak jak w tytule. Mam Amigę 500 w której wyziąneła ducha stacja dyskietek.
Aby upewnić się wstawiłem w Amigę inną stację i odpaliłem z niej Workbencha. Niestety ale ta stacja nie pasuje do zamontowania w Amidze ale Amiga sama w sobie odpaliła Workbencha bez problemu.

Interesuje mnie odratowanie tej stacji. W pierwszej kolejności otworzyłem górną pokrywę. Mechanizm blokujący dyskietke w środku działa, osłonkę ściąga na bok. Głowica chodzi góra-dół ale nie chodzi przód-tył. Nasmarowałem pręt z ślimakiem od silnika ale to nic nie dało. Silnik lekko rusza do przodu a potem wraca do tyłu, jakby chciał a nie mógł działać

Odkręciłem blaszkę z pręcikiem którym głowica trzymała się ślimaka i tak podłaczyłem stację do Amigi. Po uruchomieniu silnik bez obciążenia nadal lekko rusza i wraca.

Silnik odszedł do świata wolnych elektronów czy możliwa jest jeszcze jakaś transplantacja? Jakieś modele silniczków które będą pasować? Dziękuję z góry za wszelką pomoc!

Stacja to Matsushita JU-253

Wiem że GoTek to też rozwiązanie ale jak narazie chcę się pobawić z dyskietkami

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 20:13:25 przez Skilowi
[#2] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Skilowi, post #1

Spróbuj wymienić kondensator C16 (10uF/35V) na płycie głównej stacji, on może sprawiać problem. Popatrz na film od czasu 6:31, jak to zrobić:
Amiga Internal Floppy Drive Repair (Panasonic Model JU-253-043P)
Ne trzeba używać hot-air'a, wystarczy delikatnie wykręcić kondensator szczypcami i wlutować nowy.

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 21:09:02 przez brain030
[#3] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@brain030, post #2

elektronika w mojej stacji i stacji na filmiku wygląda o wiele inaczej. Mam tu dwie płytki, na obydwu są kondensator C16 (na jednej znalazłem, na drugiej nie ale są C14, C15 ... C20 i się wiele dubluje między płytkami).

Popatrzyłem też na kondensatory. Żadnej opuchlizny, żadnych wylewów.
[#4] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Skilowi, post #3

Ja bym wymienił wszystkie kondensatory SMD, one przeważnie wyglądają ok, a już nie działają jak należy. Jeśli to nie pomoże, pozostanie pewnie szukanie takiej stacji na aukcjach.

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 22:35:23 przez brain030
[#5] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Skilowi, post #1

Ja do moich pięćsetek kupowałem przerobione stacje PC na Allegro (nie chce mi się tracić na to czasu, od dłuższego czasu jest pewien gość który robi to dobrze....). Działa dobrze i pasuje jak trzeba (jest węższa niż oryginał, ale to nie jest problem).
2
[#6] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@brain030, post #4

AŻ TAK pozytywnie zakręcony nie jestem by takie operacje wykonywać. Już wolałbym zrobić zrzut moich dyskietek i uruchamiać je z GoTeka. Ewentualnie mógłbym wykonać transplantacje silnika z innego napędu...

Choć pewnie taniej wyjdzie poprostu kupić GoTeka
[#7] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Skilowi, post #6

Jeśli rusza lekko przód tył to jakby jednak szukała dyskietki i bootblocka.
[#8] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Skilowi, post #6

A da się tym silnikiem swobodnie obracać? Może się tylko zacioł albo zakleił. Same kondensatory mogą wyglądać ok ale nie mieć już pojemności lub przebiły i powodują lekkie zwarcie.
Co do przerabianych stacji z PC, to te bez poprawnego sygnału Ready nie dają pełnej kompatybilności i ja ich osobiście nie uznaje

Ja na twoim miejscu sprawdziłbym czy tym ślimakiem da się swobodnie obracać palcem, jak stacja nie jest podłączona. Jeśli tak wymieniłbym kondensatory.
Wymiana silnika, to dopasowanie odpowiedniego. Nie wiem czy wszystkie mają ten sam skok śruby ślimakowej. Jak uda się znaleźć odpowiedni to trzeba go jeszcze odpowiednio ustawić.
Stacji nawet jak nie uda sie naprawić radzę nie wyrzucać. Może kiedyś ją naprawisz albo będziesz miał inną na części do tej. Ja dużo rzwczy kiedyś wyrzuciłem i teraz żałuję Jak nie zajmuje za dużo miejsca to lepiej kisić w szufladzie.
2
[#9] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@snifferman, post #8

Jak śrubę wyczyściłem to nią kręciłem normalnie. Opór był lekki, taki sam jak w każdym innym silniczku w zabawkach. (Powinien być lekki opór czy bez jakiegokolwiek? Jak sprawdzę czy lubrykant (w OBI kupiłem sobie Caramba Super Plus Premium Multi-Öl na bazie grafitu.) przewodzi prąd to mogę mu tego do środka nalać?)

I nie jestem pewien czy naprawdę chciałbym lutować tak ciasno ponad 40 upakowanych kondensatorów SMD. To juz będzie za dużo roboty . GoTek już w drodze

A stacja idzie do szafy. Może kiedyś ja zrobię.
[#10] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Rafał A-3000, post #7

To nie to, Silnik nie robi nawet 1/10 obrotu.
[#11] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Skilowi, post #9

Tu nie trzeba wymieniać wszystkich kondensatorów, tylko jedynie elektrolityczne a ich nie powinno być 40 tylko od 1 do 3 szt. Nie znam tego modelu stacji ale sporo ich ożywiłem i zazwyczaj wymiana kondensatorów dawała nowe życie. Niektóre stacje mają taką konstrukcję że jak się odkręci jedną z płytek to rozjeżdża się ustawienie ścieżki startowej, tzw track zero więc trzeba wiedzieć co i jak.
[#12] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Jose, post #11

Z kondensatorami ElKo mogę mieć taki problem że są one głównie na drugiej płytce którą trzyma silnik do kręcenia dyskiem ale spróbuję coś tam podziałać. + tak jak pisałem. Nie są wylane, nie są opuchnięte nic. Ale wymienić nie zaszkodzi a może i wtedy zadziała.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 13:41:55 przez Skilowi
[#13] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Jose, post #11

Dokładnie, może nieprecyzyjnie się wyraziłem wcześniej, chodzi o wymianę elektrolitycznych kondensatorów SMD, tych srebrnych czapek ;)
1
[#14] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Skilowi, post #12

Zrób zdjęcia tej stacji i gdzie są kondensatory elektrolityczne to może coś poradzimy. W jednej stacji też tak miałem że dojscie bylo trudne, ale jak wylutujesz stare, to możesz nowe przylutować SMD od drugiej strony. Przeważnie są to małe pojemności 10uF albo 4.7uF, a takie można dostać w SMD MLCC malych rozmiarów i przylutować od drugiej dostępnej strony. Może nie będzie estetycznie ale sprawdzisz czy działa.
Sprawdź też czujniki czy działają. Ważny jest ten od wykrywania dyskietki. Stacja klika?
[#15] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@snifferman, post #14



Tutaj wrzucam foto od dołu (wartości na nim były widoczne, nie wiem jak imgur to skompresuje a widzę podczas pisania .jpeg )

Wymienić kondensatory te które wyglądają jak elektrolitowe mogę bez problemu, w następnym tygodniu wezmę stację do roboty i podpytam majstrowej czy nie mają takich kondensatorów. Przez chwilę cykałem się czy chodzi o te małe zwykłe SMD kondensatory xD. Tak czy siak jak dorwę nowe kondensatory to wymienię.

Dla potomnych tutaj wypisuje wartości tych kondensatorów
C1 25V 3uF
C2 25V 3uF
C3 25V 3uF
C5 50V 1uF
C7 10V 10uF
C16 35V 4,7uF (kondensator najbardziej na prawo) <- ten jest rzeczywiście elektrolitowy. Minus jest skierowany w stronę prawego krańca zdjęcia (po tej samej stronieco fioletowy kabelek wyżej)
Innych kondensatorów z srebrną czapką nie ma tutaj.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 21:10:25 przez Skilowi
[#16] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Skilowi, post #15

C1 25V 3uF
C2 25V 3uF
C3 25V 3uF

Z tego co widzę na fotkach to są 3.3uF. Ja kiedyś kupiłem sobie takie pudełeczko z THT MLCC i właśnie służą mi do takich szybkich napraw i testów. Mam też kilka "zeszytów SMD". Jak nie lutujesz często to raczej lepiej będzie ci iść do elektronicznego i kupić te co potrzebujesz jeśli mieszkasz w większym mieście.
Możesz też zamówić sobie zestaw na Allegro SMD jeśli sobie poradzisz z ich lutowaniem. 3.3uF są mało popularne w takich zestawach. Podejrzewam, że 4,7uF lub 2.2uF też powinny zadziałać. Ja wlutowałbym 4.7uF.
Napięcie max na stacji jakie może się pojawić to 12V. W stacjach 3.5" raczej 12V nie było używane i wszystko raczej było na 5V max. Musiałbyś sprawdzić czy zasilanie 12V gdzieś idzie jeśli chciałbyś użyć kondensatorów na niższe napięcie.

Wymień i sprawdź czy ruszy. jak nie to trzeba szukać dalej. I nie wyrzucaj stacji. Jak tylko ci to przyjdzie na myśl, to odezwij się do mnie. Chętnie przyjmę złom
[#17] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@snifferman, post #16

wcześniej mierzyłem napięcia na pinach. 12V idzie do napędu (pewnie tylko do zasilania silników).

A co do złomu to jak to wygląda z cenami w polsce? Tutaj za ten model nie czytający dyskietek (błąd nieznany) wolają 50€-65€ co moim zdaniem nawet za złom z lat 80 jest nadal za dużą ceną xD. Plus wysyłka do polski wyjdzie z druga wartość całej stacji więc musisz ją naprawdę chcieć.
[#18] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Skilowi, post #17

Ja nie mieszkam w Polsce. Moją lokalizację masz przy nicku. W DE kupisz sprawną za 15 euro.
Miałem na myśli, że jeśli będziesz chciał wyrzucić, to lepiej ją wyślij do mnie.
[#19] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@Skilowi, post #17

Snifferman to pewnie z pierwszej ręki powie Ci po ile chodzą stacje w Niemczech, bo tam zdaje się mieszka :)
Co do cen w Pl, to możesz rzucić okiem tu:
https://allegro.pl/kategoria/stare-komputery-amiga-77928?string=stacja
Ja od lat używam przerobionych z PC (są również w tych ofertach z Allegro powyżej), o czym wcześniej pisałem. Oryginalne też kupisz, zdecydowanie taniej niż 50€-65€.
[#20] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@wali7, post #19

w Niemczech, bo tam zdaje się mieszka :)

Przecież mam lokalizację w profilu. Nie jestem Top Secret.

Co do przerabianych stacji, trzeba dopowiedzieć, że w większości sygnał Ready jest emulowany za pomocą diody i pojawia się praktycznie natychmiast po włączeniu silnika. Może to tworzyć problemy a nawet uszkodzić dane na dyskietce podczas zapisu, gdy procedura niesystemowa (gry NDOS) nie bierze tego pod uwagę.
[#21] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@snifferman, post #20

Zabawy z diodą najprościej uskutecznić przerabiając kabel...
Te które używam nie mają wstawionej diody. Niektóre modele flopa można stosunkowo łatwo przerobić, a niektóre mają nawet już gotowe zworki i tylko trzeba trochę poeksperymentować.
[#22] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@wali7, post #21

Te ze zworkami to starsze modele i trudniej je kupić. W sieci jest dużo instrukcji, ale niestety nikt dobrze tego nie testuje i przewód od sygnału _RDY lutują randomowo byle działało, albo w miejscu oznaczenia "RD" albo "RY" które często tym sygnałem nie jest.
Sam na swoim Panasonicu, szukałem _RDY oscyloskopem, bo instrukcje w necie były błędne. Wiele stacji tego sygnału nie ma wcale.
Można go w sumie łatwo wygenerować z sygnałów _MTR i _INDEX prostą logiką albo mikrokontrolerem.

Problem stacji dysków to raczej istnieje dla tych co nie używają kart pamięci w IDE i grają z dyskietek. Jak masz trochę rozbudowaną Amigę, to FDD służy raczej do ozdoby, albo prostych operacji kopiowania gdzie bez poprawnego sygnału da sie żyć
1
[#23] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@snifferman, post #22

Zgoda co do wszystkiego, nowe flopy zazwyczaj są bardzo ubogie w zworki. Przez lata zgromadziłem niezłą kolekcję pecetowych flopów (np. wykręcałem z przeznaczonych do utylizacji starych kompów z pracy), mam takie 2-3 egzemplarze z istnym zworkonarium - kilkanaście różnych zworek. Myślałem, że będę sobie przerabiał to powolutku na swoje potrzeby. Jednak:
- okazało się, że do wygodnego grania (czy czegokolwiek innego, bo grywam rzadko) w Amidze z odpowiednią ilością RAM i IDE nie trzeba żadnej stacji, stąd żadna z moich (circa) dziesięciu Amig flopa nie ma. Goteka oczywiście także nie,
- nawet jeśli potrzebuję flopa (bo komuś coś tam odtwarzam ze szczątków), to na Allegro od kilku lat jest gość, który oferuje poprzerabiane stacje, z wydrukowanymi przyciskami pod wybrany model Amigi, zaś nikt z tych, w których Amigach te stacje zamontowałem nie narzeka. A ceny są bardzo OK.
Tak więc mój stos flopów czeka nadal. I od czasu do czasu rośnie, bo w robocie wciąż utylizują pecety które miewają jeszcze flopy.
[#24] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@wali7, post #23

No nie będę się tu z tobą licytował kto czego ile ma. Ja nawet nie wiem ile mam Amig i Floppów. Napewno dużo. W każdej amidze mam przynajmniej jednego. Dlaczego? Bo był tam fabrycznie i udało się naprawić, albo działał.
Czy używam dyskietek? Czasem jak komuś coś nagrywam, albo testuje stację.
Czy mam dużo dyskietek? Oj tak.
Czy mam goteka? Mam kilka.
Czy Planuję grać z dyskietek? Narazie nie, ale może za 10 lat mi się to zmieni i amigowe stacje będą nie do dostania. Gromadzę sobie sprzęt jak jest tani. Jestem fanem oryginalnego sprzętu w tym floppów.
Przerabiane stacje? pewnie, sam mam i używam, ale wolę jak ma poprawny sygnał ready. Niekompatybilność może później utrudnić diagnozę jak coś nie działa
Dlatego jak da się naprawić seryjną stację, to można chociaż spróbować. A jak wyrzucać, to lepiej komuś dać, albo odsprzedać.
[#25] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@snifferman, post #24

A napisałem gdzieś że stacje amigowe należy wywalać? Bohaterska walka z bzdurami które przypisujemy innym daje spore szanse wygranej, ale to dosyć tani chwyt erystyczny.
Piszę o stosach stacji które mam, wyłącznie w celach potwierdzenia tezy którą sam napisałeś, a liczba Amig... robi to na kimś wrażenie? Znam co najmniej kilku gości, którzy posiadają ich kilkadziesiąt. To naprawdę nie ma znaczenia. Ale wytłumaczę, co miałem na myśli. Otóż chodzi mi o podkreślenie faktu, że używanie dzisiaj flopa w Amidze jest absolutnie niekonieczne, co jednak nie implikuje konieczności ich niszczenia. Tyle z powodów użytkowych. Bo z powodu potrzeby zachowania retrosprzętu w oryginalnym stanie ma sens.
Sygnał READY w jednych stacjach jest, a w innych nie ma. W nowszych często nie ma. W dobie supertaniej elektroniki nie jest to wielki problem, bo przecież emulacja tego sygnału za pomocą choćby Arduino to żaden problem.
Zwracam tylko uwagę pytającego, że bohaterska walka z popsutą stację wcale nie gwarantuje sukcesu, co jednak nie oznacza niemożnosci używania tej Amigi.
[#26] Re: Stacja dyskietek A500 - Głowica nie jeździ.

@snifferman, post #24

Jakże bliska jest mi twoja filozofia :) Też staram się ratować każdą zdobytą stację amigową. Najczęściej wystarczy wyczyścić, wymienić kondensatory i jest ok, ale zdarzają się trudniejsze przypadki. Mam dwie stacje z uszkodzonymi taśmami Flex od głowic. Plan jest aby te flexy naprawić bo reszta elektroniki jest ok.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 11:34:19 przez Jose
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem