Komentowana treść: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku
[#31] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@HOŁDYS, post #4

Pewnie :)
[#32] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku
Franko niech wyklepią
[#33] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Hexmage960, post #18

Chwileczkę, ale właśnie Ty nieraz wspominałeś jak pisać pod system aby, działało to zgrabnie, szybko i było kompatybilne. I to nie jest jakieś mega trudne zadanie, biblioteki systemowe 3.0+ dają sporo funkcji do operowani na grafice etc. Jeśli Sołtys został by napisany pod system bez pisania po rejestrach kości AGA to dlaczego nie miałby działać na systemach NG .. czy też nawet na Amigach z CGX/P96.
4
[#34] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@sopel, post #22

Gierka całkiem fajna i mając na uwadze jakie crapy wychodzą na Amigę ostatnimi czasy to zdecydowanie jestem na tak. Byleby nie kosztowała tyle co nowy tytuł na PC.

Chętni kupię wersję na Amigę, lubię tytuły point and click nawet z tak przaśnym humorem. Również mam problem z tym, że większość wznowionych tytułów to straszne crapy. Kupiłem od Retronics Skauta, kupię i Sołtysa. Chętnie kupiłbym też "Kajko i Kokosza" czy poprawioną "Cytadelę" w wersji pudełkowej.
3
[#35] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Wankowicz, post #2

to jest gra dla A500 68000 z 1MB pamięci CHIP/SLOW, graficzne słabo wykorzystana paleta po konwersji z kilkoma planami możnaby uzyskać prawie to samo 1:1 na OCS
1
[#36] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #35

Powinien działać nawet bez slow ramu, bez chip ramu i bez kickstartu :P a i monitor i Amiga nie potrzebne :D
1
[#37] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #35

Dokładnie, jeśli taki Mentor mógł działać na A500, to Sołtys też by mógł.

----edycja

Jeśli takie gry jak Elvira czy Willy Beamish, działały na A500..... to nie wiem czym Sołtys z Wąchocka miałby zagiąć Amigę 500 z 1MB

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 10:13:05 przez karolb
1
[#38] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #35

to jest gra dla A500 68000 z 1MB pamięci CHIP/SLOW

Tak. A w trybie EHB graficznie niewiele by się różniło. Tylko nie ma komu tego ogarnąć.
2
[#39] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #35

po konwersji z kilkoma planami możnaby uzyskać prawie to samo 1:1 na OCS


Pokaż.
1
[#40] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@karolb, post #37

Ta gra też mogłaby być dla A500.

Jedni wolą konwersje z 8-bitowych platform w 16 kolorach, a inni znowu będą narzekać że oryginał miał 256 kolorowe grafiki, a tu nagle Amiga dostaje 32-kolorowe. Ale spojrzałem teraz na pudełko jeszcze raz i jednak gra wymaga procesora 386 więc to już raczej daleko od 7MHz. Poza tym znajdź magika, grafika i kodera co to skleci na gołą A500. Nie zjedziesz 256 kolorów na 32 bez straty jakości. Chyba że tryb HAM.

Tu jest dobry przykład:


Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 10:44:28 przez tukinem
1
[#41] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #40

Da sie bez HAM zrobic przygodowke w okolo 200 kolorach na OCS/ECS.
Przykladem jest gra Universe.

Ale i tak co niektorzy by marudzili.
3
[#42] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Don_Adan, post #41

Mimo wszystko konwersja VGA na AGA to dość naturalny i bez robienia sobie pod górę sposób wydania gry na Amigę, skoro pierwowzór działał na czymś o klasę lepszym od A500.
Podoba mi się ta inicjatywa tak czy inaczej

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 11:06:40 przez Jacques
2
[#43] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Don_Adan, post #41

Racja. No ale to już wiek co niektórych zmusza do takiego narzekania. Ja na przykład cieszę się, że ktoś pisze tą grę i sam chętnie w nią zagram

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 11:09:00 przez tukinem
1
[#44] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Rafael/ARMO, post #33

Tak, oczywiście. Na Amigę pod standardowe biblioteki powstały takie gry jak SimCity, czy Colonization.

Amigowe biblioteki mają bardzo uniwersalne funkcje do rysowania, ale przez to są one zazwyczaj zdecydowanie wolniejsze od funkcji zoptymalizowanych i bardziej wyspecjalizowanych.

Tablice pikseli, BOBy, ikony - są zazwyczaj dosyć wolne.

W rzeczywistości na klatkę animacji narysuje się 1 kółko za pomocą DrawCircle() albo 1 BOBa za pomocą DrawGList().

Brakuje też kilku bardzo ważnych funkcji, jak np. rysowanie przez maskę. Niby jest, ale zaimplementowane jest przez 3-krotne wywołanie funkcji rysującej.

Ja lubię pisać zgodnie z systemem, ale przy rysowaniu posiłkuję się koprocesorami graficznymi.

Jeśli chodzi o CGX/P96 to one wymagają lepszego procesora i trudno w nich pisać na sprzęt stockowy.

Jest problem też z dźwiękiem - AHI ma duże wymagania.

Oczywiście wszystkie alokacje jak alokacja kanałów dźwiękowych, pamięci operacyjnej, kolorów, pamięci graficznej, okienek robię systemowo. Uwielbiam animowane okienka - pokazuje to fantastyczną siłę okienek.
[#45] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #40

Nie zjedziesz 256 kolorów na 32 bez straty jakości.


Zawsze mogą powstać dwie wersje równocześnie, ECS (68000 1MB) i AGA (68020 2MB)
1
[#46] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Jacques, post #42

To nie jest tak do konca, ze 256 kolorow z VGA to sobie przerzucisz na AGA i masz gre.
To dotyczy tylko gier, ktore wykorzystuja procedury typu c2p lub podobne jak np. Jump AGA.

Wszystkie inne sposoby wyswietlania maja limity ilosci kolorow.
Wiec jezeli to nie jest c2p to jest mniej kolorow niz 256 na ekranie AGA.
[#47] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Don_Adan, post #46

To wygląda mi na mit. Na AGA wyświetlisz 256 kolorów jednocześnie na ekranie, bez sztuczek.

C2P to tylko sposób mapowania kolorów pikseli w postaci bajtowej i dogodne pozycjonowanie pikseli.

Blitter może nanosić 8 bitplanów i 256-kolorową grafikę.

Zazwyczaj gry dla VGA korzystają z mocy procesora, żeby nanosić grafikę na ekran i tutaj jest pewna różnica. Wtedy faktycznie C2P jest potrzebne, jeśli kolory i pozycje pikseli są mapowane.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 11:25:22 przez Hexmage960
[#48] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Don_Adan, post #46

Wszystkie inne sposoby wyswietlania maja limity ilosci kolorow.
Wiec jezeli to nie jest c2p to jest mniej kolorow niz 256 na ekranie AGA.

Nie kumam co masz na myśli
Przecież na AGA "normalnie" możesz wyświetlić sobie 256 kolorów na raz

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 12:27:46 przez BULI
[#49] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Hexmage960, post #47

Są i plusy AGA i plusy VGA.
Oba wyświetlają 256 kolorów jednocześnie (nie mówię o HAM i trikach z copperem w przypadku Amigi). W obu przypadkach każda bitmapa to 64000 bajtów, gdzie każdy piksel może być jednym z 256 kolorów.

Ale przy Amidze inaczej działa podwójne buforowanie, a inaczej w VGA. Nie wiem, jak się używa podwójnego buforowania systemowo, ale basicowo, to tworzysz dwie bitmapy w chip ramie, naprzemian je wyświetlasz, a na tej, której nie wyświetlasz aktualnie możesz blitować bez efektu migania. Co do VGA, masz tylko jedną bitmapę w VRAMie karty VGA, a jej kopię trzymasz w pamięci RAM. Wszystko co chcesz wyrysować rysujesz sobie w szybkim RAMie, a podczas Vertical Blank kopiujesz cały bufor z pamięci ram do video ramu najszybszą możliwą metodą (asembler z użyciem specjalnych rejestrów procesora).

Dodatkowo skakanie po bitplanach w przypadku Amig jest powolne, tak samo jak wolny jest Chip Ram. W PC wszystko rysuje się w RAMie, a na koniec kopiuje do VGA, dzięki czemu to działa sprawnie, mimo że to rysuje procesor, a nie blitter.

Kolejną kwestią, tym razem na plus dla Amigi, to dokładność kolorów. Dla AGA można zdefiniować kolory RGB od 0-255, natomiast pełny biały kolor w przypadku VGA to 63,63,63 - czyli AGA jest dokładniejszy.
[#50] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Don_Adan, post #46

U mnie Deluxe Paint 5 wyświetla naraz 256 kolorów.
[#51] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@amikoksu, post #50

To graj w Deluxe Paint 5.
2
[#52] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@amikoksu, post #50

Chodzi o to, że aga jest bardzo słabym chipsetem i lepiej np. mając mocne 030 rysować wszystko procem w buforze i kopiować dopiero do chipramu. Na eab poprawiają tak gry.
[#53] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@BULI, post #48

To wymien mi z 5 tytulow gier na AGA (nie konwersje c2p), ktore maja 256 kolorow podczas grania.
[#54] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@michal_zukowski, post #52

Czyli nie da się zrobić gry na AGA bez c2p w 256 kolorach naraz jak pisze Don.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 12:54:33 przez amikoksu
[#55] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Don_Adan, post #53

A dla ciekawskich, maja byc 2 wersje OutRun na AGA.
Jedna (Reasembler) ma byc w c2p, czyli 256 kolorow.
A druga (Agermose) ma byc normalna, Amigowa bez c2p.

link

No i ile bedzie miala kolorow? Bo ja slaby z matematyki jestem.
[#56] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@amikoksu, post #54

Da się wyświetlić 8 bitplanów (256 kolorów) naraz w AGA, ale chip ram jest wolny i tego się nie przeskoczy. Z własnego doświadczenia powiem, że Electroman był w 6 bitplanach (64 kolory) i już dojechałem do granicy wydajności Blitz Basica (przynajmniej w moim stopniu doświadczenia). Pinball Dreams 2 który pisałem wyświetlał 128 kolorów (7 bitplanów). Śmiało mógłbym 8 wyświetlić, ale już byłoby wolno.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 13:01:52 przez tukinem
[#57] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@michal_zukowski, post #52

Mając mocne 030 faktycznie tak można. Ale to nie powoduje że na 020 nie wyświetlimy 256 kolorów.

Gry w 256 kolorach bez C2P to np. Lemmings 3, Worms DC.

AGA sprzętowo obsługuje 256 kolorów z palety 24-bit i C2P nie ma z tym związku.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 13:01:56 przez Hexmage960
2
[#58] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@amikoksu, post #54

c2p to wtórna sprawa, można jechać bitplanami z fastu przecież o ile będzie szybsze. Nie musi być od razu chunky, można łączyć chipset z blitowaniem z proca. po prostu robienie wszystkiego blitterem jest niewystarczające żeby mieć pełne 256 dowolnych kolorów (bez kolorowania coperem). Chipset jest za wolny i jest tylko kulą u nogi.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 13:05:42 przez michal_zukowski
2
[#59] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #49

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie. Wygląda to interesująco.

W Amidze też możesz rysować do pamięci CHIP/FAST po czym przenosić do pamięci graficznej (CHIP) za pomocą procesora (mając źródło w FAST) lub Blittera (jeśli źródło jest w CHIP).

Też istnieje synchronizacja VBlank. Podczas wygaszania pionowego obraz nie jest wyświetlany i można kopiować.

Tylko postać pikseli jest inna - chunky/planar.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 13:07:57 przez Hexmage960
[#60] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Hexmage960, post #57

Gry w 256 kolorach bez C2P to np. Lemmings 3, Worms DC.

Czyli jednak się da.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem