zamieścił: Jazzcat

W dniach 19-21 stycznia w szwedzkim miasteczku Skövde odbyła się jedenasta już edycja party Gerp. Wystawiono 9 dem i 8 inter 40k.

Wyniki:

Amiga Demo

1. Five Finger Punch "Planetary Void" (OCS)
2. Andromeda "A Murder of Scrolls" (OCS)
3. Desire "Is real" (OCS)

Amiga 40k Intro

1. Desire "Desire FM" (OCS)
2. DHS & SMFX & Ephidrena "Point of No Return" (OCS)
3. PACiF!C - BYO40K (OCS)

4-channel music

1. Mygg, Josss & Bonefish
2. Interphace / Andromeda
3. mA2E & No-XS & Dya

Amiga graphics

1. Optic / Planet Jazz
2. Facet / Lemon.
3. Critikill x Jade

Najciekawsze produkcje:

  • Planetary Void - długie, majestatyczne oldskulowe demo w klimacie space age z mnóstwem niezłej grafiki,

  • A Murder of Scrolls udowadniające, że scrolle nie muszą być nudne,

  • Is real - odważne protest-demo,

  • Desire FM z ciekawą wariacją efektu cityscape,

  • Soil czyli pierwsze amigowe intro zakodowane przez Virgilla, oprawione jego doskonałą muzyką.

Poza konkursami amigowymi odbyły się jeszcze: Other Platform Demo, Other Platform Graphics, Chip Compo i Wild.

Z krajowych akcentów amigowych warto odnotować udział E!ghtbm w music compo oraz kooperację AceMana i w Mygga przy soundtracku do dema Bitroll grupy Bitbendaz na Atari STE. Szacun i prospekt!

Stuff i szczegółowe wyniki:

Pouet

Demozoo

zamieścił: mailman
Firma Hyperion Entertainment udostępniła dla AmigaOS 4 nową wersję elf.library. Szczegółowa lista zmiana w stosunku do ostatniej wersji została podana przez serwis amiga-news.de.
zamieścił: mailman
Dostępna jest nowa wersja programu RNOEffects, służącego do prostej edycji obrazów (oraz ich seryjnego przekształcania). Najważniejsze cechy programu to:
  • Ponad 30 gotowych do zastosowania efektów (jak np. dodanie cienia, czy przycięcie eliptyczne),
  • Opcje rysowania brushem, linią, elipsą, prostokątem, strzałką oraz wprowadzania tekstu,
  • Możliwość wykorzystania efektów w dowolnej kolejności podczas przekształcania bądź łączenia serii obrazów,
  • Zapisywanie wielu obrazów do pliku .pdf, bądź połączenie ich w jeden obraz.

Wersja 2.0 wprowadza nowe narzędzia, takie jak użytkowe "Pixel editor" (program służy już również do "pikslowania"), "Color picker" ("wydłubywacz" informacji o kolorze z danego piksela z możliwością jego użycia), "Area selector" (umożliwia zaznaczenie obszaru i nałożenie na niego dowolnego efektu), czy też porządkowe jak "Toolbox" (czyli zestaw podstawowych narzędzi dostępnych w jednym miejscu bez potrzeby sięgania do rozwijanego menu). Dodatkowo wzbogacono funkcje programu w zakresie obsługi palet, dodano możliwość zapisania obrazów to formatu wideo, dodano możliwość zapisu do ikony MagicWB, wprowadzono przycisk "Undo" na oknie efektów i wiele innych. RNOEffects dostępny jest w wersji dla wszystkich systemów i go można pobrać ze strony autora lub z Aminetu.
zamieścił: mailman
Amikit XAmiKit, pakiet amigowych programów i gier w wersji dla użytkowników kart PiStorm otrzymał aktualizację. Poza standardowym "podbiciem" wersji już istniejących komponentów, dodano między innymi GUI do programu EmuControl, aplikację Krzysztofa Donata GoVars. Kompilacja została odpowiednio zoptymalizowana, aby sprawnie działała na wszystkich popularnych konfiguracjach. Najlepiej sprawdza się na Amidze 1200 z PiStorm32-Lite i Raspberry Pi 4 (lub CM4), ale Raspbery Pi 3 jest również obsługiwana, co powinno ucieszyć posiadaczy Amiga 500, A600 i A2000. AmiKit dla PiStorm wymaga obrazów dyskietek systemu AmigaOS 3.2 z najnowszą aktualizacją 3.2.2.1, sterowników Picasso96 oraz połączenia internetowego (zalecany stos TCP/IP Roadshow).
zamieścił: mailman
Cameron Armstrong przygotował nową wersję programu wykorzystującego technologię chatbota ChatGPT. Nowością jest dodanie obsługi generowania obrazów AI. Więcej informacji o programie znaleźć można na stronie projektu. Bezpośredni odnośnik do archiwum, dostępny jest tutaj.
zamieścił: mailman
Przedstawiciele firmy ACube Systems przygotowali dwa poradniki dotyczące problemów, z którymi najczęściej zwracają się do nich użytkownicy. Pierwszy z nich dotyczy omówienia różnych wersji sterowników dla kart graficznych Radeon wraz z instrukcją prawidłowego ich zainstalowania do obsługi przez AmigaOS 4.1 Final Edition. Z kolei drugi stanowi instrukcję wykorzystania nośnika USB lub karty SD z systemem AmigaOS 4.1, z których można uruchomić system na płytach Sam440 i Sam460.
zamieścił: mailman
Mnemosyne to program służący do przedstawienia ilości miejsca jakie zajmują pliki i katalogi na dysku twardym z możliwością przeszukiwania. Do działania wymagany jest AmigaOS 3.1 lub wyższy oraz ReAction. Najnowsza wersja wprowadza kilka usprawnień jak konfiguracja przy pomocy tooltypów czy funkcję zaokrąglania obliczeń.
zamieścił: mailman, nadesłał: Rafael/ARMO
Rafael/ARMO przygotował dla systemu MorphOS kolejną, oficjalną wersję beta programu Git Desktop. Jest to graficzny interfejs dla Gita (systemu kontroli wersji), wzorowany m.in. na GitHub Desktop. Do korzystania z Git Desktop wymagany jest zainstalowany MorphOS SDK. Niezbędna jest również podstawowa wiedza z zakresu działania Gita (dlatego warto zapoznać się z artykułem autora MorphOS i GitHub). W tej wersji znalazły się poprawki błędów, zmiany w UI/UX, wprowadzenie konfiguracji ustawień. Program można pobrać z MorphOS-Storage oraz z Aminetu.
zamieścił: mailman, nadesłał: Amiga Future
Ukazał się 166. numer magazynu Amiga Future. Przeczytać w nim można recenzje gier "GothicVania", "Ooze - When the Spirits Grew Weary", "Bunny's Revenge", "AstroMenace", "El Capitan Trueno", "C64 – The Mysterious Cassette", jak również porównanie amigowej i planszowej wersji "Diplomacy". Ponadto recenzja IBrowse 3.0, AmigaGPT, RNOSlides, AmiKit PiStorm oraz WarpVision AGA. W numerze również raport z Amiga Meeting Nord oraz a1k.org-Meeting. Dodatkowo kącik Trevora Dickinsona oraz wywiad z Richardem Löwensteinem i przegląd nowości na Aminecie. Spis treści numeru dostępny jest tutaj. Czasopismo jest drukowane w pełnym kolorze w wersji niemieckiej oraz angielskiej i możliwe jest do nabycia m. in. u wydawcy.
zamieścił: mailman, nadesłał: radzik
Krzysztof Radzikowski, wspólnie z Szamanem z serwisu exec.pl zapraszają na pierwszy odcinek serii TECH w ramach podcastu AmiWigilia. Tematyką cyklu będą współczesne ciekawostki oraz otaczająca nas technologia. Odcinek TECH 1 to dyskusja o sztucznej inteligencji, zarówno jej początkach, jak i dostępnych dla każdego aplikacjach. Podcast do pobrania ze strony autora, jak i na Spotify czy Apple Podcast.
 głosów: 9  tagi: AmiWigilia, podcast
1 komentarz12.01.2024 09:54
zamieścił: mailman
Pojawiła się nowa wersja WarpWebP autorstwa Olivera Robertsa. Najważniejsze zmiany to:
  • aktualizacja biblioteki libwebp do wersji 1.3.2,
  • zwiększenie do 30% prędkości dekodowania bezstratnych obrazków na 68k.
Archiwum można pobrać bezpośrednio ze strony autora, z Aminetu lub przez AmiUpdate.
zamieścił: mailman, nadesłał: deejayremix
Szymon Ulatowski (twórca gry "Ubek") oraz Remigiusz "deejayremix" Kolasa (AmigaBezŚciemy) pracują nad remake'iem gry "Ubek", która zostanie wydana w tym roku. Pracę idą pełną parą i jednocześnie trwają prace nad dwoma wersjami - jedna na współczesne maszyny (silnik Unity) oraz na Amigę klasyczną z procesorem minimum 68040 oraz RTG. Krótką zapowiedź przygotowano w postaci filmu.
zamieścił: Jazzcat
Ukazał się 20. numer Jurrasic Pack. Niestety wiele wskazuje na to, że jest to pożegnanie Ghandy'ego z diskmagiem. Miejmy nadzieję, że zmieni zdanie!

W środku trochę akcentów polskich (np. tekst Norby'ego o zeszłorocznych parties i rozmowa z Dreamerem), rozważania o AI w gfx compo czy wspomnienia z premiery Nexus 7 na The Party 4.

Magazyn można pobrać stąd.
 głosów: 15  tagi: jurassic pack, diskmagi, ziny, scena
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Richard Körber zaktualizował bibliotekę identify do wersji 44.0. Jest ona wykorzystywana głównie w celu identyfikacji kart Zorro wraz z podaniem różnych informacji dotyczących tych urządzeń, ale również przekazuje wiele innych cennych informacji o konfiguracji naszego komputera, takich jak model, wersja systemu, dostępna pamięć czy też inne urządzenia peryferyjne występujące w konfiguracji. W najnowszej wersji, poza dodaniem kolejnych rozpoznawanych urządzeń, poprawiono właściwe rozpoznawanie karty PiStorm light oraz usprawniono sposób identyfikacji również w oparciu o mmu.library.
zamieścił: mailman
Ami-H.E.R.O.Paweł "tukinem" Tukatsch przygotował grę inspirowaną tytułem "H.E.R.O." (Helicopter Emergency Rescue Operation) firmy Activision, która oryginalnie wydana została na Atari 2600, a później przeniesiona na inne 8-bitowe platformy. Tytuł cieszył się bardzo dużą popularnością. Gracz wciela się w postać Roderica Hero, który wyposażony w plecak ze śmigłem przemierza jaskinie w celu odnalezienia uwięzionych w nich osób. "Ami-H.E.R.O." do działania wymaga Amigi z 1 MB pamięci.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Czy Doom zabił Amigę i... (173) »
Pixele, piksele (2786) »
Uruchomienie Firebird ... (59) »
AmigaOS 3.2 czy AmigaO... (51) »
Cudeńka z "pawlacza" (3) 
Doom na Amidze - czyli... (10) 
Ilu użytkowników? (47) »
Sam 460 - zawieszanie ... (76) »
FinalBurn Neo - gdzie ... (5) 
Nagrywarka ADF - czy t... (14) 
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem